Zielona karta na własną rękę! Czyli jak wypracować sobie drogę do USA i zdobyć wizę EB2 National Interest Waiver (NIW) – Tajniki Ameryki
 

Zielona karta na własną rękę! Czyli jak wypracować sobie drogę do USA i zdobyć wizę EB2 National Interest Waiver (NIW)

02/14/20230
Czy wiesz, że uzyskanie wizy wcale nie musi wiązać się ze specjalnym zaproszeniem do USA, pracodawcą pokrywającym koszty i dopełniającym formalności? 
Spośród kilkudziesięciu rodzajów wiz uprawniających do wjazdu, przebywania i podejmowania pracy na terenie USA, wyróżnia się szczególnie kilka, które możliwe są do uzyskania niezależnie od pracodawcy czy rodziny mieszkającej od pokoleń w Stanach, a jedną z takich wiz, jest właśnie wiza EB2 NIW.
Co wyróżnia tę wizę spośród innych, to oprócz „typowej” drogi związanej z pracodawcą i jego sponsoringiem naszego przyjazdu, możliwość skorzystania z wyjątku związanego z naszymi osiągnięciami, wykształceniem i planami na dalszy rozwój, które sprawią, że nasz przyjazd do USA będzie wręcz wysoce pożądany (ang. evidence of the national interest).

 

Wiza EB2 NIW – nie tylko dla „Einsteinów”!

Czym zatem są  wybitne osiągnięcia, o których mowa w wymaganiach wizowych i kto może je spełnić? Czy zarezerwowane jest to tylko dla kilku procent najwyższych rangą naukowców wybierających się na uczelnie Ivy Leauge? Poniższy wpis przybliży zarówno wymagania formalne, jak i przekaże praktyczne wskazówki od osób, które tę wizę zdobyły.

Na stronie Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego poświęconej sprawom obywatelskim i imigracyjnym czytamy, że aby zostać uznanym za osobę posiadającą wybitne zdolności, czyli exceptional abilities należy spełnić 3 z poniższych 7 kryteriów:

  • Udokumentowane wykształcenie – związane z obszarem twoich wyjątkowych zdolności.
  • Rekomendacje – od byłych lub obecnych pracodawców potwierdzające co najmniej 10 lat doświadczenia w naszej dziedzinie.
  • Zezwolenie na wykonywanie zawodu lub licencje/certyfikaty uprawniające do wykonywania danej profesji.
  • Potwierdzenie odpowiednio wysokiego wynagrodzenia (dowód na to, że dowodziłeś pensję lub inne wynagrodzenie za usługi, które świadczy o twoich wyjątkowych zdolnościach).
  • Członkostwo w stowarzyszeniach lub ugrupowaniach zawodowych.
  • Rekomendacje potwierdzające uznanie dla Twoich osiągnięć i znaczącego wkładu w Twoją branżę – od ekspertów z Twojej dziedziny, jednostek rządowych, organizacji zawodowych lub biznesowych.
  • Inne porównywalne dowody świadczące do kwalifikowania się do kategorii wybitnych osiągnięć są również dopuszczalne.

W tym jak rozumieć powyższe kryteria i kiedy można uznać, że je spełniamy, najbardziej pomocne okazuje się doświadczenie osób, które przeszły już przez proces i mogą udzielić cennych wskazówek praktycznych.

I Ty jesteś wybitnie uzdolniona/y! Czyli o wizie EB2 NIW w praktyce.

Wskazane powyżej kryteria świadczące o wybitnych uzdolnieniach wymienione są często dość ogólnie, dając tym samym miejsce na ich interpretację i odpowiednie dopasowanie do swojej sytuacji. Doświadczenia osób, które zdobyły wizę EB2 NIW pokazują, że jest ona świetną drogą dla osób ambitnych i pracowitych, które przykładowo: mają za sobą 10 letnie doświadczenie zawodowe (z progresywną ścieżką awansów i konkurencyjnym wynagrodzeniem), a jednocześnie są członkami branżowego stowarzyszenia, w ramach którego wygłaszały prelekcje czy publikowały artykuły.  

Doświadczenia osób, które zdobyły wizę EB2 NIW pokazują, że jest ona świetną drogą dla osób ambitnych i pracowitych.

Budując swój profil mający sprawić, że będziesz dla USA pracownikiem wyjątkowo pożądanym warto zaczerpnąć z praktycznych doświadczeń i insight knowledge ekspertów imigracyjnych, które pozwolą Ci odpowiednio zaprezentować swoją osobę. 

  • Przykładowo w zakresie wykształcenia w USA wysoko cenionym tytułem jest europejskie, a zatem również polskie, magisterium; okazuje się, że posiadając tytuł magistra (idealnie jeśli do tego mamy zrobione studia podyplomowe z wąskiej specjalizacji) i np. 5 lat lub więcej doświadczenia zawodowego, mamy dużą szansę na wypełnienie tego kryterium. Ponadto więcej uwagi, analizy i potencjalnej pracy z dokumentowaniem swojego wykształcenia i doświadczenia należy poświęcić z kolei jeśli posiadamy tytuł inżyniera (brak jednolitych standardów i odpowiedników w USA, nierzadko zdarza się, że tytuł oceniany jest zbyt nisko). Amerykanie niezmiennie wysoko cenią osoby legitymujące się tytułem MBA – tip: niezależnie od trybu i czasu trwania takich studiów. Wysoko oceniane są dyplomy wydawane od razu w języku angielskim – możesz sprawdzić czy Twoja uczelnia takie wydaje, ew. zorientować się co do możliwości jego uzyskania. 
  • Jeśli natomiast chodzi o doświadczenie zawodowe, to obok wykształcenia ważne jest wykazanie doświadczenia zawodowego postępującego na przestrzeni kilku ostatnich lat. Bardzo istotne jest jasne wykazanie progresywnego przebiegu kariery i ścieżki awansu – wzrost stanowiska, wynagrodzenia, zakresu odpowiedzialności, etc.
  • Co ciekawe jednym ze sposoby wykazania interesu dla USA w Twoim przyjeździe jest wykazanie, że zamierzamy prowadzić tam działalność dotychczas prowadzoną w Polsce. W takiej sytuacji nie tylko nie zabierzemy nikomu pracy ale też wręcz stworzymy nowe miejsca pracy. Uwaga: w takim scenariuszu możesz zostać poproszony o przygotowanie solidnego planu rozwoju swojego biznesu 🙂

Obok wykształcenia ważne jest wykazanie doświadczenia zawodowego postępującego na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Jeśli myślisz, że wiza EB2 jest dla Ciebie i chcesz spróbować swoich szans na drodze ku spełnieniu American Dream, koniecznie dołącz do Klubu Tajniki Ameryki. Znajdziesz tam całą bazę wiedzy o tej i o innych wizach, o samej procedurze wizowej i o kosztach. Wiedza w Klubie oparta jest na autentycznych doświadczeniach naszych Klubowiczów oraz sprawdzonych prawników imigracyjnych i innych doradców. Społeczność Tajniki Ameryki łączy osoby marzące o Stanach z tymi, którym już się udało, a jednocześnie pragną podzielić się swoimi doświadczeniami, żeby ułatwić innym tę niejednokrotnie wyboistą drogę ku USA 🙂

Dalsza część wpisu jest dostępna wyłącznie dla Klubowiczów i bazuje na jednym z meetupów. Znajdziesz w niej m.in.:

- Dodatkowe informacje o kryteriach
- Praktyczne doświadczenia Klubowiczów - jak kryteria mają się do rzeczywistości? - MEGA INFO!
- Dokładna procedura i koszty
- Pro tips, czyli najlepsze praktyki

Jeśli jesteś zainteresowany/a szczegółami, dołącz do Klubu Tajniki Ameryki.

Logowanie
 
 

Opinie Klubowiczów po meetupie na podstawie którego powstał ten wpis:

„Dzięki wiedzy i pomocy zdobytej w Klubie, nie tylko ja ale i wielu moich znajomych zyskaliśmy potężną dawkę praktycznych informacji na temat pracy, emigracji, służby zdrowia, codziennego życia… Wymieniać mogę godzinami ale i tak nie oddam nawet najmniejszej części tego, czego się dowiedziałem.” – Arkadiusz Wychadańczuk

„Wow! Wow! Tyle usystematyzowanej wiedzy, za którą trzeba by płacić grube $$$$$! I latami szukać tak doświadczonych, łączących tematy i dziedziny osób 🙏🏻😍 Super, razem będzie nam się tu bardzo miło żyło 🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱” – Agnieszka Maluszczak

Tajniki Ameryki

Tajniki Ameryki wspiera w starcie i rozwoju w USA. Klub Tajniki Ameryki to unikatowa społeczność otwierająca ścieżki dla tych, którzy chcą tu zamieszkać oraz pomagająca w dalszym rozwoju na emigracji. Więcej w zakładce MISJA.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *