Zielona karta na własną rękę! Czyli jak wypracować sobie drogę do USA i zdobyć wizę EB2 National Interest Waiver (NIW) – Tajniki Ameryki
 

Zielona karta na własną rękę! Czyli jak wypracować sobie drogę do USA i zdobyć wizę EB2 National Interest Waiver (NIW)

02/14/20230
Czy wiesz, że uzyskanie wizy wcale nie musi wiązać się ze specjalnym zaproszeniem do USA, pracodawcą pokrywającym koszty i dopełniającym formalności? 
Spośród kilkudziesięciu rodzajów wiz uprawniających do wjazdu, przebywania i podejmowania pracy na terenie USA, wyróżnia się szczególnie kilka, które możliwe są do uzyskania niezależnie od pracodawcy czy rodziny mieszkającej od pokoleń w Stanach, a jedną z takich wiz, jest właśnie wiza EB2 NIW.
Co wyróżnia tę wizę spośród innych, to oprócz „typowej” drogi związanej z pracodawcą i jego sponsoringiem naszego przyjazdu, możliwość skorzystania z wyjątku związanego z naszymi osiągnięciami, wykształceniem i planami na dalszy rozwój, które sprawią, że nasz przyjazd do USA będzie wręcz wysoce pożądany (ang. evidence of the national interest).

 

Uwaga! Jeśli potrzebujesz porady prawnika imigracyjnego, to wypełnij ten formularz, a obecnie współpracująca z nami Ilona Szymkowicz, Esq., skontaktuje się z Tobą w ciągu 1-2 dni roboczych! Nasi czytelnicy otrzymują $25 zniżki na konsultację. Już blisko 100 Klubowiczów skorzystało z jej doradztwa, kilkudziesięciu jest już w procesie wizowym, a wielu dostało już akceptacje! Nie zwlekaj!

 

Wiza EB2 NIW – nie tylko dla „Einsteinów”!

Czym zatem są  wybitne osiągnięcia, o których mowa w wymaganiach wizowych i kto może je spełnić? Czy zarezerwowane jest to tylko dla kilku procent najwyższych rangą naukowców wybierających się na uczelnie Ivy Leauge? Poniższy wpis przybliży zarówno wymagania formalne, jak i przekaże praktyczne wskazówki od osób, które tę wizę zdobyły.

Na stronie Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego poświęconej sprawom obywatelskim i imigracyjnym czytamy, że aby zostać uznanym za osobę posiadającą wybitne zdolności, czyli exceptional abilities należy spełnić 3 z poniższych 7 kryteriów:

  • Udokumentowane wykształcenie – związane z obszarem twoich wyjątkowych zdolności.
  • Rekomendacje – od byłych lub obecnych pracodawców potwierdzające co najmniej 10 lat doświadczenia w naszej dziedzinie.
  • Zezwolenie na wykonywanie zawodu lub licencje/certyfikaty uprawniające do wykonywania danej profesji.
  • Potwierdzenie odpowiednio wysokiego wynagrodzenia (dowód na to, że dowodziłeś pensję lub inne wynagrodzenie za usługi, które świadczy o twoich wyjątkowych zdolnościach).
  • Członkostwo w stowarzyszeniach lub ugrupowaniach zawodowych.
  • Rekomendacje potwierdzające uznanie dla Twoich osiągnięć i znaczącego wkładu w Twoją branżę – od ekspertów z Twojej dziedziny, jednostek rządowych, organizacji zawodowych lub biznesowych.
  • Inne porównywalne dowody świadczące do kwalifikowania się do kategorii wybitnych osiągnięć są również dopuszczalne.

W tym jak rozumieć powyższe kryteria i kiedy można uznać, że je spełniamy, najbardziej pomocne okazuje się doświadczenie osób, które przeszły już przez proces i mogą udzielić cennych wskazówek praktycznych.

I Ty jesteś wybitnie uzdolniona/y! Czyli o wizie EB2 NIW w praktyce.

Wskazane powyżej kryteria świadczące o wybitnych uzdolnieniach wymienione są często dość ogólnie, dając tym samym miejsce na ich interpretację i odpowiednie dopasowanie do swojej sytuacji. Doświadczenia osób, które zdobyły wizę EB2 NIW pokazują, że jest ona świetną drogą dla osób ambitnych i pracowitych, które przykładowo: mają za sobą 10 letnie doświadczenie zawodowe (z progresywną ścieżką awansów i konkurencyjnym wynagrodzeniem), a jednocześnie są członkami branżowego stowarzyszenia, w ramach którego wygłaszały prelekcje czy publikowały artykuły.  

Doświadczenia osób, które zdobyły wizę EB2 NIW pokazują, że jest ona świetną drogą dla osób ambitnych i pracowitych.

Budując swój profil mający sprawić, że będziesz dla USA pracownikiem wyjątkowo pożądanym warto zaczerpnąć z praktycznych doświadczeń i insight knowledge ekspertów imigracyjnych, które pozwolą Ci odpowiednio zaprezentować swoją osobę. 

  • Przykładowo w zakresie wykształcenia w USA wysoko cenionym tytułem jest europejskie, a zatem również polskie, magisterium; okazuje się, że posiadając tytuł magistra (idealnie jeśli do tego mamy zrobione studia podyplomowe z wąskiej specjalizacji) i np. 5 lat lub więcej doświadczenia zawodowego, mamy dużą szansę na wypełnienie tego kryterium. Ponadto więcej uwagi, analizy i potencjalnej pracy z dokumentowaniem swojego wykształcenia i doświadczenia należy poświęcić z kolei jeśli posiadamy tytuł inżyniera (brak jednolitych standardów i odpowiedników w USA, nierzadko zdarza się, że tytuł oceniany jest zbyt nisko). Amerykanie niezmiennie wysoko cenią osoby legitymujące się tytułem MBA – tip: niezależnie od trybu i czasu trwania takich studiów. Wysoko oceniane są dyplomy wydawane od razu w języku angielskim – możesz sprawdzić czy Twoja uczelnia takie wydaje, ew. zorientować się co do możliwości jego uzyskania. 
  • Jeśli natomiast chodzi o doświadczenie zawodowe, to obok wykształcenia ważne jest wykazanie doświadczenia zawodowego postępującego na przestrzeni kilku ostatnich lat. Bardzo istotne jest jasne wykazanie progresywnego przebiegu kariery i ścieżki awansu – wzrost stanowiska, wynagrodzenia, zakresu odpowiedzialności, etc.
  • Co ciekawe jednym ze sposoby wykazania interesu dla USA w Twoim przyjeździe jest wykazanie, że zamierzamy prowadzić tam działalność dotychczas prowadzoną w Polsce. W takiej sytuacji nie tylko nie zabierzemy nikomu pracy ale też wręcz stworzymy nowe miejsca pracy. Uwaga: w takim scenariuszu możesz zostać poproszony o przygotowanie solidnego planu rozwoju swojego biznesu 🙂

Obok wykształcenia ważne jest wykazanie doświadczenia zawodowego postępującego na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Jeśli myślisz, że wiza EB2 jest dla Ciebie i chcesz spróbować swoich szans na drodze ku spełnieniu American Dream, koniecznie dołącz do Klubu Tajniki Ameryki. Znajdziesz tam całą bazę wiedzy o tej i o innych wizach, o samej procedurze wizowej i o kosztach. Wiedza w Klubie oparta jest na autentycznych doświadczeniach naszych Klubowiczów oraz sprawdzonych prawników imigracyjnych i innych doradców. Społeczność Tajniki Ameryki łączy osoby marzące o Stanach z tymi, którym już się udało, a jednocześnie pragną podzielić się swoimi doświadczeniami, żeby ułatwić innym tę niejednokrotnie wyboistą drogę ku USA 🙂

Dalsza część wpisu jest dostępna wyłącznie dla Klubowiczów i bazuje na jednym z meetupów. Znajdziesz w niej m.in.:

- Dodatkowe informacje o kryteriach
- Praktyczne doświadczenia Klubowiczów - jak kryteria mają się do rzeczywistości? - MEGA INFO!
- Dokładna procedura i koszty
- Pro tips, czyli najlepsze praktyki

Jeśli jesteś zainteresowany/a szczegółami, dołącz do Klubu Tajniki Ameryki.

Logowanie
 
 

Opinie Klubowiczów po meetupie na podstawie którego powstał ten wpis:

„Dzięki wiedzy i pomocy zdobytej w Klubie, nie tylko ja ale i wielu moich znajomych zyskaliśmy potężną dawkę praktycznych informacji na temat pracy, emigracji, służby zdrowia, codziennego życia… Wymieniać mogę godzinami ale i tak nie oddam nawet najmniejszej części tego, czego się dowiedziałem.” – Arkadiusz Wychadańczuk

„Wow! Wow! Tyle usystematyzowanej wiedzy, za którą trzeba by płacić grube $$$$$! I latami szukać tak doświadczonych, łączących tematy i dziedziny osób 🙏🏻😍 Super, razem będzie nam się tu bardzo miło żyło 🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱” – Agnieszka Maluszczak

Tajniki Ameryki

Klub Tajniki Ameryki to droga na skróty do amerykańskiego snu. Klub otwiera ścieżki dla tych, którzy chcą tu zamieszkać oraz pomaga w dalszym rozwoju na emigracji. Od wiz przez zdolność kredytową, rynek pracy, mieszkania, podatki, zdrowie i edukację. Więcej w zakładce MISJA. Dołącz do nas już dziś!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *