Jak zamieszkać na stałe w USA? – Tajniki Ameryki
 

Jak zamieszkać na stałe w USA?

01/10/20230
Niezmiennie od lat Ameryka jest celem i marzeniem wielu. Któż nie słyszał o „American Dream”? Ludzie z różnych krajów, o różnym pochodzeniu i historii dzielą wspólne marzenie o zamieszkaniu i rozpoczęciu życia w Stanach. Mijają lata, całe dekady, zmienia się sytuacja polityczna i społeczna, a jednak niezmiennie istnieje na świecie grupa ludzi, którzy zapałali do Ameryki gorliwym uczuciem i którzy głęboko wierzą, a czasem tylko (lub aż) marzą o tym, by Stany stały się ich domem. I choć Ameryka to kraj imigrantów, to stać się jednym z nich nie jest wcale tak łatwo, jak mogłoby się wydawać.

Istnieją jednak sposoby i drogi do USA, które pozwalają realizować amerykański sen. Dla nas Polaków, system wizowy nie jest wcale taki surowy jak się niektórym wydaje, a przy odpowiedniej dawce wiedzy i poświęconej pracy drzwi do legalnego pobytu w USA mogą stanąć przed nami otworem.

Klub Tajniki Ameryki to miejsce, którego misją jest wspierać ludzi chcących w legalny sposób zamieszkać w USA, unikając przy tym błędów i problemów pojawiających się przy przeprowadzce (niejednokrotnie popełnionych już przez Klubowiczów😉). Klub jest społecznością miłośników USA, tych którym już się udało i tym, którzy nadal marzą – ale jedno jest pewne: tutaj nikomu nie będziesz musiał tłumaczyć skąd to twoje wariactwo na punkcie USA, bo wszyscy tutaj czują to samo i wszyscy są tutaj z tego samego powodu.

To co musisz wiedzieć, myśląc o przeprowadzce do USA:
  • W USA obowiązuje system wizowy, co oznacza, że żeby legalnie przebywać w Stanach musisz \uzyskać wizę (wyjątkiem jest tutaj wiza turystyczna, która dla Polaków od 2019 r. została zniesiona – możliwe jest obecnie poruszanie się w ramach programu ruchu bezwizowego po wcześniejszym zarejestrowanie się w tzw. systemie autoryzacji podróży ESTA).
  • Rodzajów wiz jest cała masa i różnią się one kryteriami do ich zdobycia, tym na co dana wiza pozwala oraz na jaki okres jest wydawana.
  • Nie każda wiza pozwala na pracę w USA! Jeśli zatem chcesz zamieszkać w USA na stałe, musisz zwrócić uwagę na wizy, które pozwalają na legalną pracę, a najlepiej takie, które mają szybką ścieżkę do zdobycia zielonej karty.
  • Wizy wydawane są na różne okresy, niektóre można przedłużać, a niektóre można w ciągu kilku miesięcy przekształcić w zieloną kartę (!!), czyli stały pobyt w USA.
  • O niektóre wizy można starać się samemu, natomiast w większości przypadków trzeba składać wniosek poprzez osobę, która nas „zasponsoruje”, jak np. pracodawca czy rodzina z USA.
  • W zależności od rodzaju wizy, można emigrować z rodziną (małżonek i dzieci do 21 r. życia), a współmałżonkowie objęci wizą mogą podejmować pracę w USA (lub muszą uzyskać na to specjalne pozwolenie)

Jakie mamy rodzaje wiz? Biorąc pod uwagę różne rodzaje i podkategorie możemy wyróżnić kilkadziesiąt różnych wiz, a w kolejnych wpisach postaramy się przybliżyć najciekawsze z nich, skupiając się na tych kategoriach, które dają możliwość stałego pobytu i pracy w USA.

Wiza to oczywiście tylko (a może AŻ) początek drogi do realizacji amerykańskiego snu. Na miejscu czeka cała masa  formalności i decyzji do podjęcia: jak wynająć mieszkanie? jakie ubezpieczenie wykupić? jak znaleźć pracę? jak zacząć budować credit score? jak wyrobić amerykańskie prawo jazdy i kupić/wynająć samochód, i wiele innych. Wszystkie te tematy poruszamy na co dzień w ramach Klubu, wymieniając się poleceniami i sprawdzonymi sposobami pozwalającymi zaoszczędzić nowo przybyłym osobom sporo stresu związanego z przeprowadzką.

Jeśli chcesz zrobić krok w kierunku urzeczywistnienia swojego marzenia o Stanach lub jeśli po prostu interesuje Cię amerykańska codzienność i jesteś ciekaw co Cię czeka po przylocie do USA koniecznie stay tuned i oczywiście zapraszamy do dołączenia do Klubu!

W kolejnych wpisach zajmiemy się różnymi kategoriami wiz, zwłaszcza tych imigracyjnych, ale też wiz studenckich i uchylimy rąbka amerykańskiej codzienności! Opiszemy też krok po kroku od czego zacząć, by być bliżej spełnienia amerykańskiego snu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *