Jak zostać zawodowym kierowcą ciężarówki w USA? – Tajniki Ameryki
 

Jak zostać zawodowym kierowcą ciężarówki w USA?

07/27/20230
Transport drogowy w Stanach Zjednoczonych odgrywa kluczową rolę w przemieszczaniu towarów i osób na terenie kraju. W branży tej ogromne znaczenie mają kierowcy trucków, czyli zawodowi kierowcy ciężarówek. Kierowcy trucków są odpowiedzialni za przewóz towarów na długie odległości, zarówno na trasach stanowych, jak i międzystanowych.

 

Specyfika pracy truckera

Zawód kierowcy trucka w Stanach Zjednoczonych jest ważnym i niezwykle istotnym sektorem w branży transportowej. Pomimo wyzwań, jest to praca, która zapewnia stabilność zatrudnienia, dobrą płacę i możliwość podróżowania po różnych regionach kraju.

Kierowcy trucków są zobowiązani do przestrzegania surowych zasad bezpieczeństwa drogowego. Muszą być ostrożni i uważni na drodze, przestrzegać limitów prędkości, prawidłowo wykonywać manewry i dbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników dróg. Kierowcy trucków muszą znać (i oczywiście przestrzegać) obowiązujące przepisy, zarówno na poziomie federalnym, jak i stanowym, ponieważ często wykonują długodystansowe trasy, przemierzając setki, a nawet tysiące kilometrów w ciągu tygodnia lub miesiąca.

Zawód ten naturalnie wiąże się z nieregularnymi godzinami pracy. Kierowcy muszą dostosowywać się do harmonogramów dostaw i odbiorów towarów, co może wymagać pracy w nocy, w weekendy i święta, jak i długich postojów w przypadku oczekiwania na rozładunek lub załadunek. Truckerzy są objęci przepisami regulującymi czas pracy i odpoczynku, które określają maksymalne limity czasu prowadzenia pojazd jak i wymagania dotyczące przerw i odpoczynku, mające na celu zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Ten temat omówiliśmy już w Klubie na jednym ze spotkań z naszym gościem, Grzegorzem, który ma ponad 20 letnie doświadczenie w tej branży. Na spotkaniu Grzegorz wspominał właśnie wprowadzenie w 2017 roku ELD – Electronic Logged Device, czyli amerykańskiego odpowiednika europejskich tachografów. Streszczenie spotkania możesz znaleźć tu https://tajnikiameryki.pl/kierowca-tira-usa/ .

 

Z Polski do USA

Doświadczony kierowca TIRa z Polski oczywiście może stać się kierowcą trucka w Ameryce, ale będą wymagane pewne kroki i formalności.

Aby pracować – nie tylko jako kierowca – w Ameryce, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na pracę i odpowiedniej wizy. (Tematy te są poruszane w Klubie Tajniki Ameryki praktycznie codziennie, na naszej platformie dyskusyjnej Discord. Dodatkowo, o rodzajach wiz do USA pisaliśmy również na blogu. Wpisy na ten temat możesz znaleźć tu https://tajnikiameryki.pl/category/wizy-do-usa/ )

 

Czy prawo jazdy z Polski wystarczy?

Dalsza część wpisu jest dostępna wyłącznie dla Klubowiczów. A w niej m.in.:
- na jakiej podstawie dokonuje się oceny kwalifikacji?
- jak przygotować się do egzaminu licencyjnego?
- czy trzeba dobrze znać język angielski?
- czy praktyka zawodowa z Polski jest uznawana?
- jak długo trwa proces nostryfikacji?
- czy po otrzymaniu licencji można pracować w innym stanie?

Logowanie
 
 

PODSUMOWANIE
Powyższe informacje są ogólne, a konkretne szczegóły i przepisy mogą się różnić w zależności od stanu, w którym ubiega się o CDL, dlatego zawsze sprawdzaj lokalne przepisy i wymagania u odpowiednich organów odpowiedzialnych za wydawanie CDL, takich jak Departament Pojazdów Samochodowych (Department of Motor Vehicles, DMV) w danym stanie.

 

Sabrina Naser-Sawczak

Pasjonatka i filolog języka angielskiego. Absolwentka amerykańskiego programu MBA, marketingowiec i project manager. Od dziecka związana z USA, które do dzisiaj jest jej wielką miłością. Psia mama 3 suczek American Bully. Ponadto pasjonatka muzyki i kultury hiphopowej, mogąca pochwalić się niemałą kolekcją płyt winylowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *