Na czym polega system obowiązkowej edukacji w USA? – Tajniki Ameryki
 

Na czym polega system obowiązkowej edukacji w USA?

05/17/20230
W ramach spotkań Klubu Tajniki Ameryki rozmawialiśmy wielokrotnie o systemie zatrudnienia w USA, opiece zdrowotnej, o kredytach, finansowaniu i zakupie domu, obyczajowości i mentalności poszczególnych stanów i miast. Tematów politycznych unikaliśmy (:)), natomiast przyszedł czas na edukację! Special Guests ostatniego Meetupu były cztery mamy, które podzieliły się swoimi obserwacjami i doświadczeniami z obszaru edukacji swoich dzieci, poczynając od preschool, a na 12th grade kończąc. O tym jak wygląda w rzeczywistości amerykańskie high school opowiedziała nam także Alicja, która skończyła szkołę średnią w Stanach. Najważniejsze informacje z naszej swobodnej dyskusji zebraliśmy poniżej.

System szkolnictwa w USA

Na początek garstka wiedzy teoretycznej. System edukacji podstawowej i średniej w USA kryje się za skrótem K-12, w którym K oznacza “kindergarten”, czyli przedszkole, a 12 symbolizuje liczbę klas szkolnych, które uczniowie kończą, od podstawówki po szkołę średnią. W praktyce zatem system K-12 obejmuje 13 lat nauczania, składając się z Kindergaren (K) – czyli przedszkola dla dzieci w wieku 5 lat, oraz Grades 1-12, czyli klas szkolnych, od pierwszej do dwunastej. W ramach 12 klas wyróżniamy trzy poziomy: Elementry School (klasy od 1 do 5/6), Middle School (czasem zwane również Junior High School i obejmujące klasy 6,7 i 8) oraz High School, tj. klasy od 9 do 12. Powyższy opis nie jest kompletny, jako że system edukacji jest mocno zrejonizowany i nie jest ujednolicony na poziomie kraju. Zatem poszczególne klasy i limity wieku dzieci mogą się różnić. 

Edukacja szkolna rozpoczyna się od Kindergarten, który zazwyczaj obejmuje dzieci w wieku lat pięciu (choć w niektórych Stanach może być to np. 4 lub 6). Kindergarten można zatem uznać za odpowiednik polskiej zerówki, jednak fizycznie należy on do kampusu szkoły i liczony jest jako początek edukacji szkolnej systemu K-12.

Przed piątym rokiem życia edukacja nie jest obowiązkowa i składają się na nią różne placówki typu day-care czy pre-school. Z uwagi na zasady dotyczące urlopów macierzyńskich, w miejscach typu day-care przyjmowane są dzieci już od ukończenia 6 tygodnia życia.

Szkoły publiczne. prywatne i kohortowe oraz rejonizacja

Niezmiennie wiele zależy od stanu a nawet samej okolicy, jednak co do zasady stwierdzić można, że w szkołach publicznych obowiązuje rejonizacja, co oznacza, że dzieci muszą być zapisywane do szkół w swoim dystrykcie miejsca zamieszkania. W miejscach, które do rejonizacji podchodzą restrykcyjnie,

Dalsza część wpisu, w której rozmawialiśmy między innymi o tym, jakie zwyczaje panują w amerykańskich szkołach, czym są szkoły kohortowe, jaka jest rola rodziców w nauczaniu oraz jakie działania podejmowane są w aspektach związanych z bezpieczeństwem w szkołach, jest dostępna wyłącznie dla Klubowiczów.

Logowanie
 
 

Amerykański system edukacji to z doświadczeń naszych Klubowiczów z całą pewnością inna para kaloszy niż to, do czego przywykliśmy w ramach polskich szkół. Poziom nauczania, zaangażowanie rodziców i uczniów w ramach szkoły, “miękkie” i rozwijające elementy nauczania, nastawienie na poczucie własnej wartości ucznia, to tylko niektóre z aspektów, które udało nam się poruszyć. Po więcej informacji zapraszamy do dyskusji toczącej się w tym temacie na kanałach Klubowych na Discord (szczególnie gorąca dyskusja toczy się w temacie szkolnego jedzenia).

Jeśli chcesz uczestniczyć w naszych spotkaniach na żywo i być częścią klubowej społeczności, dołącz do Klubu już dziś 🙂 

Zespół Tajniki Ameryki

Opinie uczestników spotkania:

„To coś więcej niż tylko klub, to społeczność, która potrafi pomóc! Fantastyczni ludzie, świetne historie z życia wzięte! Ogromny zastrzyk genialnych wskazówek! Zaoszczędzisz wiele nerwów i czasu zyskasz zrozumienie i wsparcie!” – Mateusz Błazik

„Wczorajszy meetup był super – Dziekuje ze to zorganizowalas Sylvia! Pełna profeska od strony organizacyjnej i merytorycznej również – 🙏❤️👍” – Robert Kurek

Tajniki Ameryki

Klub Tajniki Ameryki to droga na skróty do amerykańskiego snu. Klub otwiera ścieżki dla tych, którzy chcą tu zamieszkać oraz pomaga w dalszym rozwoju na emigracji. Od wiz przez zdolność kredytową, rynek pracy, mieszkania, podatki, zdrowie i edukację. Więcej w zakładce MISJA. Dołącz do nas już dziś!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *