Nostryfikacja polskiego dyplomu psychologa w USA – Tajniki Ameryki
 

Nostryfikacja polskiego dyplomu psychologa w USA

10/19/20230
Proces nostryfikacji polskiego dyplomu psychologa w Stanach Zjednoczonych różni się w zależności od stanu. Psychologowie, którzy ukończyli wykształcenie psychologiczne za granicą i chcą pracować w USA, muszą przejść proces akredytacji wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego, w zależności od wymagań stanowych.

 

1. Wykształcenie – Czy wykształcenie z Polski wystarczy?

Jeśli masz dyplom ukończenia studiów w dziedzinie psychologii, Twoje wykształcenie może być w całości uznawane w USA. Aby zostać uznany za psychologa w USA, kandydat musi posiadać odpowiednie wykształcenie, które zwykle obejmuje magisterskie lub doktoranckie studia z psychologii, terapii małżeństwa i rodziny, pracy socjalnej lub innych pokrewnych dziedzin. Polskie wykształcenie psychologiczne będzie poddane ocenie pod kątem zgodności z amerykańskimi standardami.

W pierwszej kolejności należy skontaktować się z Association of State and Provincial Psychology Boards w stanie, w którym chcesz pracować, w celu uzyskania informacji na temat edukacji, wymaganej praktyki i egzaminów. W niektórych stanach wymagane jest uczestnictwo w programie akredytowanym przez APA. 

Association of State and Provincial Psychology Boards (ASPPB) to związek agencji stanowych, prowincjonalnych i terytorialnych odpowiedzialnych za licencjonowanie i certyfikację psychologów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ich strona zawiera informacje kontaktowe dla zarządów stanowych, informacje dla studentów i kandydatów na licencję oraz podręcznik dotyczący licencjonowania i poświadczeń. ASPPB aktywnie działa na rzecz ułatwienia mobilności zawodowej psychologów w Stanach Zjednoczonych i za granicą.

 

Ocena kwalifikacji:
Dalsza część artykułu jest dostępna wyłącznie dla Klubowiczów. A w niej m.in.:
 
- Jak wygląda proces uzyskania licencji?
- Egzamin licencyjny — jak się przygotować?
- Czy trzeba dobrze znać język angielski?
- Czy praktyka zawodowa z Polski jest uznawana?
- Jak długo trwa cały proces nostryfikacji?

Logowanie
 
 


Opracowanie treści: Roksana Kozaryna

Roksana Kozaryna

Pasjonatka podróży i vanlife’u, kochająca spędzać czas z 3 ukochanymi psami. Zawodowo związana od 10 lat z polskim StartUp Studio. Humanistka w IT.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *