Jeśli wybierasz się do USA turystycznie, biznesowo lub w celach medycznych, nie musisz posiadać wizy. Konieczna jest natomiast rejestracja w systemie ESTA. Pytania o ESTA regularnie pojawiają się w naszym Klubie Tajniki Ameryki, a poniżej wszystko, co należy o niej wiedzieć:
Uwaga! Rozważasz stały pobyt w USA i nie wiesz, jaką wizę wybrać? Sprawdzony prawnik to wsparcie na wagę złota. Skorzystaj z konsultacji z ekspertami imigracyjnymi, którzy stoją za sukcesami wizowymi setek Klubowiczów. Będąc w Klubie zapłacisz za konsultację o $50 mniej! Już blisko 200 Klubowiczów skorzystało z doradztwa naszych biur, kilkudziesięciu jest już w procesie wizowym, a pierwsi dostali już akceptacje. Zapisz się tutaj.
1. Bezwizowe podróże: ESTA (Elektroniczny System Autoryzacji Podróży) to program, który pozwala na krótkie pobyty w Stanach Zjednoczonych do 90 dni w celach turystycznych, biznesowych lub medycznych bez konieczności ubiegania się o tradycyjną wizę. ESTA jest dostępna dla obywateli niektórych krajów, w tym Polski.
2. Wniosek online: Wniosek o ESTA składa się online i można to zrobić nawet w j. Polskim (w prawym górnym rogu należy wybrać język). Wypełnienie formularza wymaga podania danych osobowych, informacji o podróży i innych, np. dotyczących zatrudnienia.
3. Opłata: Za złożenie wniosku pobierana jest opłata w wysokości $21, którą opłaca się kartą kredytową, debetową lub przez PayPal.
4. Szybka odpowiedź: Po złożeniu wniosku odpowiedź otrzymuje się w ciągu 3 dni. Proces skutkuje przyznaniem zgody, odrzuceniem lub wymogiem podjęcia dalszych kroków.
5. Ważność ESTA: ESTA jest ważna przez 2 lata od momentu jej zatwierdzenia lub do wygaśnięcia paszportu, jeśli wydarzy się to wcześniej. Podczas tego okresu można wykonywać powtarzające się, krótkie podróże do USA.
6. ESTA nie gwarantuje wjazdu: Posiadanie ESTA nie gwarantuje wjazdu do USA. Dopiero na granicy urzędnicy Customs and Border Protection podejmują decyzje na podstawie indywidualnych okoliczności i rozmowy. Może zdarzyć się, że zdecydują o niewpuszczeniu do Stanów.
7. Polecane przed podróżą: Pomimo posiadania ESTA, istnieją też pewne wymogi dot. podróżowania, takie jak posiadanie biletu powrotnego i wystarczających środków finansowych do utrzymania się w USA. O to może też zapytać urzędnik na lotnisku.
8. Nie dla wszystkich celów: ESTA pozwala na podróżowanie w celach turystycznych, biznesowych lub medycznych, ale nie pozwala na pracę, naukę ani pobyt na dłużej niż 90 dni. Do tego konieczne jest posiadanie wizy. Dodatkowo w przypadku ESTA całkowita długość pobytu w USA w ciągu roku nie może przekroczyć 180 dni.
9. Zmiany w danych: Jeśli dane zawarte w ESTA się zmienią, takie jak nazwisko, obywatelstwo, paszport, skazanie prawomocnym wyrokiem – należy złożyć nowy wniosek o ESTA. W przypadku zmiany miejsca pracy czy adresu zamieszkania, ESTA pozostaje ważna.
10. ESTA dla znajomych: W systemie można zarejestrować członków rodziny oraz przyjaciół. Możliwe jest jednorazowe dodanie maks. 50 osób, a każda z nich otrzymuje indywidualny numer rejestracyjny. Nie są one zobowiązane do podróżowania razem.
11. Odrzucenie ESTA: odmowa przyznania ESTA nie zamyka wszystkich dróg. W takiej sytuacji należy skonsultować się z konsulatem, prawnikiem imigracyjnym lub ubiegać się o tradycyjną wizę.
12. ESTA dla dzieci: każda osoba podróżująca do USA w celach turystycznych, medycznych czy biznesowych do 90 dni, musi być zarejestrowana w ESTA. Oznacza to, że dzieci (osoby niepełnoletnie poniżej 16 roku życia) muszą posiadać ważną ESTĘ w momencie przylotu do Stanów. Wniosek dla dziecka musi wypełnić rodzic/opiekun. Formalnie wybiera się wówczas opcję „aplikacja grupowa ESTA”. Ważne! Jeśli osoba niepełnoletnia zrobi to samodzielnie, ESTA nie będzie ważna.
13. Posiadanie „starej wizy” a ESTA: osoby posiadające ważne wizy turystyczne wydane przed dołączeniem Polski do systemu ESTA (czyli 11.11.2019 r.) nie muszą ubiegać się o jej wydanie. Ich wizy uprawniają do wjazdu do USA.
14. Częste podróże do USA: ESTA posiada limity czasowe dot. Wyjazdów (90 dni i sumarycznie 180 w roku). Jednak to urzędnik podejmuje ostateczną decyzję. Jeśli częstotliwość wjazdów wzbudzi jego wątpliwości, może to oznaczać nie tylko wydłużenie procedur, ale i brak możliwości wjazdu do USA.
Dlatego jeśli chcesz spędzić tu więcej niż 90 dni, koniecznie dołącz do Klubu Tajniki Ameryki. Doradzamy, pomagamy i realizujemy American Dreams naszych Klubowiczów.