Co to jest DMV i jak zrobić prawo jazdy w USA? – Tajniki Ameryki
 

Co to jest DMV i jak zrobić prawo jazdy w USA?

06/14/20230
Amerykanie mówią, że najstraszniejsze słowa w języku angielskim to: DMV is open. Co to jest DMV? Kiedy trzeba zdać egzamin na amerykańskie prawo jazdy i jak długo powinno się korzystać z międzynarodowego? Jak załatwić uznanie prawa jazdy z jednego stanu w drugim? Czy do „prawka” potrzebny jest SSN? W tym tekście znajdziesz najważniejsze informacje i praktyczne odpowiedzi.

 

Co to jest DMV?

DMV, czyli Departament of Motor Vehicles to urząd, który odpowiada za wszelkie sprawy dotyczące kierowców i pojazdów mechanicznych w Stanach. W Polsce porównalibyśmy go do urzędu komunikacji, ale jego kompetencje są znacznie szersze. W DMV m.in.:

  • zarejestrujesz samochód, 
  • zdasz teoretyczny i praktyczny egzamin na prawo jazdy,
  • wykonasz badanie wzroku potrzebne do egzaminu,
  • odbierzesz tablice rejestracyjne,
  • uzyskasz informacje o historii pojazdu (jego stanie technicznym),
  • dokonasz „przeniesienia” prawa jazdy z jednego stanu do drugiego,
  • a nawet zgłosisz poważny wypadek (istnieje taki obowiązek, gdy w wypadku są ranni lub szkody przewyższają określoną kwotę).

DMV jest też urzędniczą zmorą Amerykanów i obiektem daddy’s jokes (niezbyt wytrawnych żartów: What do you call a snowman at the DMV? An Frosty Wait! 😉 Albo: My computer’s RAM isn’t great, but it still has faster processing than the DMV 😉). 

Wizyty w DMV to jednak must-have każdego imigranta. Po pierwsze: bez samochodu w Stanach można żyć właściwie tylko w NYC (niektórzy mówią, że też w Chicago). Wszędzie indziej samochód jest po prostu konieczny. Po drugie: amerykańskie prawo jazdy można (i powinno się) zdać możliwie szybko. Pomimo powszechnych opinii i niejednokrotnie nawet oficjalnych plakatów w urzędzie, prawo jazdy w niektórych stanach (np. Kalifornii) jest wydawane nawet bez SSN (odpowiednika polskiego PESELu), a sam dokument naprawdę bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie (bez konieczności używania paszportu). Dodatkowo posiadanie amerykańskiego prawa jazdy obniża składkę na ubezpieczenie samochodu (dla „nowych” imigrantów nawet o kilkaset dolarów miesięcznie). Zanim wybierzesz się do DMV, dwie ważne kwestie:

  • Sprawdź lokalny DMV

DMV to urząd komunikacji, który ma oddziały w każdym większym mieście. Są jednak stany, w których DMV dzieli się na dwie agencje: driving licencing i oraz vehicle title and registration. Obecnie wiele spraw można też załatwić online (np. zarejestrować się na egzamin na prawo jazdy, dokonać zmiany adresu na prawie jazdy). Wieść gminna niesie, że są też kwestie, które można załatwić w niektórych oddziałach, które w innych placówkach były odrzucane (np. przy przeniesieniu prawo jazdy z jednego stanu do Kalifornii – jeden oddział nakazał ponowne zdanie egzaminu teoretycznego, a drugi w innym kalifornijskim mieście, gdzie jest więcej imigrantów – dokonał transferu bez ponownego egzaminu).

  • Przygotuj się na kolejki

Kolejki są faktycznie długie. Jednak jeśli masz doświadczenie z polskim „prawkiem” – wizyta w DMV będzie jak 5 o’clock z wujkiem Samem. Urzędnicy są zwykle bardzo pomocni, choć jak na amerykańskie standardy, DMV nie jest lubianym urzędem. Na szczęście od niedawna wprowadzono usprawnienia w czekaniu w kolejce (zwykle ok 40-60min). Przyjeżdżając do urzędu, na wejściu zgłasza się sprawę, podaje swój numer telefonu i otrzymuje numerek „z kolejki”. Kilka minut przed wizytą, dostaje się SMS z powiadomieniem o czasie jej rozpoczęcia. Zatem można spokojnie czekać w aucie lub wybrać się na szybkie zakupy nieopodal.

 

Amerykańskie prawo jazdy

Terminy

Częstym pytaniem wśród nowych imigrantów jest – jak długo można korzystać z międzynarodowego prawa jazdy wydanego w Polsce, tutaj w USA. Generalna zasada jest taka, że ten dokument umożliwia prowadzenie samochodów na terenie Stanów do 12 miesięcy. Dlatego turyści czy au-pair nie muszą przejmować się zdawaniem egzaminów. Jednak niektóre wizy albo określone stany mogą inaczej definiować ten czas. Dlatego zawsze należy sprawdzać stanowe przepisy dot. międzynarodowych praw jazdy (te mogą mieć podpisane porozumienia z niektórymi krajami). Zapytanie można skierować do lokalnego DMV, który jest zobowiązany udzielić odpowiedzi. Czy należy czekać aż rok ze zdaniem prawa jazdy? Absolutnie nie. Oczywiście, znane są przypadki, gdzie osoby podchodziły do egzaminu po wielu latach mieszkania w USA. Jednak pamiętajmy, że amerykańskie prawa jazdy znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie i pozwala na obniżenie składki ubezpieczenia samochodowego. Nie ma po co czekać!

(Szokująco proste) Przygotowanie do egzaminu

    • Nie potrzebujesz kursu

W USA nie jest wymagane ukończenie kursu czy wyjeżdżenie określonej ilości godzin. Do egzaminu teoretycznego (testów) możesz uczyć się z bazy darmowych pytań. Każdy DMV udostępnia materiały i pytania. Warto korzystać z aplikacji z pytaniami (w app storze wpisz: DMV + nazwa stanu). Pamiętaj, że pytania mogą różnić się w zależności od stanu, np. próg legalnego poziomu alkoholu we krwi, przy którym możesz prowadzić samochód, zależy właśnie od stanu, w którym się znajdujesz).

    • Nie potrzebujesz wizyty u lekarza ani fotografa

Wszystkie kwestie dot. egzaminu załatwia się jednego dnia w DMV. To urzędnik sprawdza dowód tożsamości i legalność pobytu (dokumenty imigracyjne), następnie przeprowadza krótkie badanie wzroku, pobiera opłatę, robi zdjęcie i… prowadzi do stanowiska obok, gdzie od razu przystępuje się do egzaminu teoretycznego. Co ciekawe, możesz go zdawać w wielu językach: po angielsku, arabsku, koreańsku, a nawet… po polsku. 

😉 „Teoria” składa się z pytań jednokrotnego wyboru (ich zbiór nie jest długi; trudny jest tylko początek, gdy trzeba zrozumieć terminologię). W ramach opłaty egzaminacyjnej możesz do egzaminu podejść 3 razy (nawet tego samego dnia). Co ciekawe, zdanie egzaminu teoretycznego uprawnia już do jeżdżenia samochodem (pod nadzorem innego kierowcy, jeśli nie posiadasz prawa jazdy z innego kraju). To zresztą będzie przydatne: na egzamin musisz przyjechać swoim samochodem. 

    • W niektórych stanach nie potrzebujesz SSN

Dla przykładu w Kalifornii nie musisz czekać na otrzymanie SSN. Faktycznie, urzędnicy podczas rejestracji na egzamin sprawdzają legalność Twojego pobytu, ale tu wystarczająca jest wiza. W wielu urzędach widnieje oficjalna informacja, że jest taki wymóg, ale ostatecznie w okienku o to nie pytają. Warto dowiedzieć się dokładnie jak to wygląda w Twojej okolicy!

Egzamin praktyczny

Na egzamin praktyczny umawia się w DMV (lub online) po zdaniu egzaminu teoretycznego. Wygląda on zupełnie inaczej niż w Polsce. Przede wszystkim: nie ma placu manewrowego ani nerwowego sprawdzania, czy podjechało się centymetr w linii. Na umówiony wcześniej egzamin przyjeżdża się swoim samochodem i swoim samochodem zdaje się egzamin. Najpierw dojeżdżają się do kolejki drive-thru, gdzie egzaminator sprawdza dokumenty samochodu (ubezpieczenie). Następnie, prosi o włączenie kierunkowskazów, świateł, hamulców oraz sygnalizowania ręką zamiaru skrętów, jeśli nie działają kierunkowskazy. Następnie egzaminator wsiada do samochodu, z uśmiechem życzy powodzenia i wyjeżdża się do miasta. Chociaż… to za dużo powiedziane: egzamin trwa zwykle ok. 15-20 min i jeździ się tylko po okolicznych uliczkach! Obowiązkowym manewrem jest cofanie kilka metrów wzdłuż krawężnika. Należy też w pełni zatrzymywać się na znaku „Stop”, a przy manewrze włączania się do ruchu w lewo (skręt w lewo), koniecznie patrzeć przez ramię, nie polegając tylko na lusterkach. Trudno w to uwierzyć, ale naprawdę to wystarczy. Miło, bezboleśnie, z uśmiechem. Prawo jazdy zwykle dostaje się pocztą po kilku tygodniach (chociaż są stany, gdzie wydawane jest od razu).

Ciekawostka: w niektórych stanach na amerykańskim prawie jazdy widnieje informacja o… wadze. Teoretycznie służy celom identyfikacyjnym (szczęśliwie, nikt nikogo w DMV nie waży 😉). Inną informacją jest też to, czy zgadza się być dawcą organów. 

Uznanie prawa jazdy z jednego stanu w drugim?

Jak już wiesz, przeprowadzka międzystanowa nierozerwalnie wiąże się z wizytą w DMV i dokonaniem uznania prawa jazdy. Zazwyczaj procedura ta skupia się na 4 krokach:

    1. Sprawdzenie wymagań w stanie, do jakiego się przeprowadzasz (tutaj pomocne są strony DMV)
    2. Zebranie dokumentów (prawo jazdy z obecnego stanu, dokument tożsamości, dowód statusu imigracyjnego etc.).
    3. Wizyta w DMV (wizytę warto zarezerwować online).
      Na miejscu musisz uzupełnić wymagane formularze i ponieść opłaty. Zwykle proces zamyka się na tym etapie, a prawo jazdy zostaje wysłane na Twój adres (lub wydane na miejscu, jeśli lokalne procedury na to pozwalają)
    4. W niektórych przypadkach, w zależności od stanu, potrzebne jest jednak podejście do egzaminu teoretycznego lub praktycznego. 

 

Jeśli ciekawi cię temat prawa jazdy i chcielibyście zobaczyć zdjęcia z egzaminu, polecamy ten wpis, gdzie Sylvia podzieliła się swoimi wrażeniami ze zdawania prawa jazdy w Kalifornii.

Autorka wpisu: Sylwia Sowa-Hawdziejuk


Sylwia Sowa-Hawdziejuk

Specjalistka z zakresu marketingu produktowego i digital marketingu. Pasjonatka popkultury, podróży i USA. Na co dzień mieszka w Dolinie Krzemowej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *