Praca w USA. Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? – Tajniki Ameryki
 

Praca w USA. Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

06/19/20230
Amerykanie pewność siebie wysysają z mlekiem matki, a system edukacji od pierwszych dni te umiejętności umacnia,  budując w dzieciach wiarę we własne możliwości, otwartość i odwagę. Specjaliści od rynku pracy mówią wręcz, że Amerykanów cechuje arogancja, gdyż często nie przychodzi im nawet do głowy, że mogliby wątpić w siebie czy swoje umiejętności. Oczywiście wszystko to piszemy z przymrużeniem oka i bez oceniania, generalizowania, czy utwardzania stereotypów.

Piszemy o tym jednak, gdyż nie ulega wątpliwości, że Polacy, tak zresztą jak wiele innych narodowości, nie cechują się tak wrodzoną pewnością siebie jak Amerykanie. Mamy raczej tendencję do niedoceniania własnych talentów i umniejszania swojej wartości. Mimo, że wielu polskich imigrantów w USA jest świetnie wykształconych, to niestety nie potrafią swoich umiejętności „sprzedać” i odpowiednio zaprezentować się przyszłemu pracodawcy. I właśnie to, jak z amerykańską pewnością siebie zrobić dobre wrażenie i lepiej radzić sobie podczas rozmowy o pracę, było przedmiotem naszego ostatniego Klubowego spotkania z uznanym specjalistą od rozwoju kariery, pracującym na co dzień z wysokiej rangi managerami. 

I choć całe nasze spotkanie można by sprowadzić do hasła: BĄDŹ PEWNY SIEBIE!, to postaraliśmy się rozwinąć odrobinę poruszone wątki poniżej w formie zwięzłych porad, które z pewnością przydadzą się podczas rozmów kwalifikacyjnych i to nie tylko w USA.

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, szukając pracy:

Dalsza część artykułu jest dostępna wyłącznie dla Klubowiczów. A w niej m.in.:
- Przykład resume stworzonego przez topowego specjalistę, wspierającego rozwój kariery czołowych menedżerów w Ameryce
- Rozwinięcie najważniejszych faktów, które nastawiają na sukces a nie marnowanie czasu
- Jak negocjować warunki i wynagrodzenie? – dokładne cytaty!
- Jak dostać się na drugą rozmowę?
- Jak odpowiednio komunikować się i wyrazić pewność siebie?
Logowanie
 
 
 • Uwaga na passive aggressive. Amerykanie, to królowie uprzejmości. Często jednak jest ona zasłoną dla pasywnej agresji czy negatywnego feedbacku. Nie zdziw się zatem, jeśli na koniec rozmowy rekruter w miłych słowach podziękuje Ci, pochwali, a następnie otrzymasz emailem odmowę. Tym bardziej zatem weź sprawy w swoje ręce i postaraj się umówić kolejne spotkanie już podczas rozmowy, nie dając się zbyć.
 • Według statystyk proces znalezienia dobrej, spełniającej twoje potrzeby i wymagania pracy trwa około 6-8 miesięcy. Chodzi o znalezienie pracy, która jest dla ciebie dobra, a nie po prostu pracy, która może okazać się udręczeniem (co będzie tym trudniejsze, jeśli będzie połączona ze sponsoringiem na wize do USA). Dlatego planuj do przodu, nawet jeśli nie szukasz pracy w tej chwili. Czas na tworzenie nowych możliwości jest zawsze teraz, dlatego zawieraj kontakty, staraj się poznawać ludzi.

  Pamiętaj, że Klub Tajniki Ameryki to wymarzone miejsce do networkingu. Bądź otwarty na nowe możliwości. Powodzenia!

   

  Opinie uczestników spotkania:

  „Jak zawsze Sylvia stanęła na wysokości zadania i zorganizowała mega meetup! Niezwykle interesujące spotkanie, nasz amerykański gosc bardzo otwarty, ale jednoczesnie rzeczowy i profesjonalny a to wszystko w bardzo przyjemnej atmosferze „rozmowy przy kawie” 🙂 z niecierpliwością czekam na więcej, bo zdobyta wiedza bezcenna do wykorzystania na rynku pracy – amerykańskim i nie tylko!” – Sabrina Naser-Sawczak

  „Genialny meetup, super tipy i nie tylko na amerykański rynek, bo przecież w Polsce czy gdziekolwiek jesteśmy też trzeba się umieć sprzedać 🙂 Super gość Sylvia, ja też mega doceniam to spotkanie! 😍” – Martyna M.

  „Super meetup jak zawsze! Wiele ciekawych porad! Szczególnie teraz gdy szukam pracy przydatnych.” – Robert K.

  „Sztosik spotkanie! Jakbym szukał teraz pracy tak jak szukałem 1.5-2 lata temu to masę odpowiedzi bym w nim znalazł.” – Bartłomiej K.

  „Jako osoba aktywnie szukającą pracy, która odbyła już kilka interview tutaj w USA, mogę śmiało powiedzieć, że wiedza i wskazówki, które dzisiaj usłyszałem pomogą mi w rozmowach. Na pewno ta wiedza, pozwala bardziej kompleksowo spojrzeć na ten proces i zrozumieć na jakiej zasadzie działa druga strona, szczególnie aplikując na wyższe stanowiska. Nie spodziewałem sie że to będzie tak dobre spotkanie. Dzięki @Sylvia Gorajek – naprawdę doceniam.” – Marcel Ś.

   

   

  Tajniki Ameryki

  Klub Tajniki Ameryki to droga na skróty do amerykańskiego snu. Klub otwiera ścieżki dla tych, którzy chcą tu zamieszkać oraz pomaga w dalszym rozwoju na emigracji. Od wiz przez zdolność kredytową, rynek pracy, mieszkania, podatki, zdrowie i edukację. Więcej w zakładce MISJA. Dołącz do nas już dziś!

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *