Jeśli wydawało Ci się, że po zapoznaniu się z amerykańskim systemem opieki zdrowotnej już nic trudnego Cię nie czeka (po jednym z ostatnich meetupów w Klubie Tajniki Ameryki), to…buckle up i przygotuj się na dawkę wiedzy na temat specyfiki amerykańskiego prawa pracy. System pracy w USA różni się od polskiego w wielu zasadniczych aspektach, a niewiedza w tym zakresie może słono kosztować, zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczynasz swoją amerykańską przygodę.
Jeśli zatem czeka Cię poszukiwanie pracy lub chcesz ugruntować swoją wiedzę w tym zakresie by czuć się bezpiecznie w miejscu zatrudnienia, poniżej znajdziesz informacje o tym, jakie są formy zatrudnienia i rodzaje umów w Stanach, jakie prawa przysługują pracownikom oraz jak wygląda zatrudnienie w przypadku imigrantów. Dowiesz się także jakie elementy stosunku pracy podlegają negocjacjom, co oznacza zasada “at will” oraz co zrobić, gdy pracodawca zalega z wypłatą wynagrodzenia.
Trzy formy zatrudnienia w USA
Na początek spróbujemy zapoznać się z formami zatrudnienia w USA przez ich porównanie z dobrze nam znanymi umowami obowiązującymi w Polsce. W dużym skrócie, w Polsce wyróżniamy następujące formy “zatrudnienia”: umowy o pracę (a wśród nich: umowę na okres próbny, umowę na czas określony (w tym na zastępstwo) i umowę na czas nieokreślony) oraz umowy cywilnoprawne (umowę zlecenie oraz umowę o dzieło).
W USA natomiast zasadniczo* wyróżniamy tylko trzy typy zatrudnienia, znane kolejno jako: umowa W-2, kontrakt 1099 oraz C2C (Corp-to-Corp).
-
Umowa o pracę, czyli W-2
Umowa W-2 dająca najwięcej uprawnień pracownikowi jest najbliższa prawom i przywilejom charakterystycznym dla polskiej umowy o pracę. Stosunek pracy oparty o umowę W-2 podlega negocjacjom między pracodawcą a pracownikiem więc jego kształt zależeć będzie zawsze od indywidualnej sytuacji i tego co dany pracownik wynegocjuje. Co do zasady jednak umowę W-2 charakteryzuje:
- Wynagrodzenie oparte o stawkę godzinową lub miesięczną i wypłacane pracownikowi co dwa tygodnie/raz na tydzień/raz w miesiącu.
- Wynagrodzenie wypłacane jest w formie czeków, które jednak powoli wypierane są przez bezpośrednie przelewy na konto.
- Standardem jest ośmiogodzinny dzień pracy, czyli 40 godzinny tydzień pracy, zazwyczaj od poniedziałku do piątku, a praca w sobotę jest już traktowana jak praca w nadgodzinach, podobnie jak każda praca powyżej ustalone 40 godzin (wynagrodzenie za nadgodziny wynosi 150% podstawowego).
- Pracodawca wypłaca wynagrodzenie po potrąceniu następujących składek i podatków:
Całość artykułu jest dostępna dla Klubowiczów. Jeśli jesteś zainteresowany/a szczegółami, dołącz do Klubu Tajniki Ameryki.
*Informacje zawarte w tym artykule nie stanowią porady prawnej, są natomiast oparte na realnych doświadczeniach członków Klubu Tajniki Ameryki i wiedzy klubowych ekspertów.
Opinie Klubowiczów po meetupie na podstawie którego powstał ten wpis:
„To moje najlepiej wydane pieniądze od bardzo bardzo dawna. Klub dodał mi wiary, że jednak się uda. Dziękuję, że tu jestem” – Maja Adamowicz
„Spotkanie było rewelacyjne, samo mięsko:) Super, że można było posłuchać fachowca w dziedzinie prawa, dzięki!” – Monika Derejczyk