Wiza studencka – droga do spełnienia American Dream prostsza niż myślisz – Tajniki Ameryki
 

Wiza studencka – droga do spełnienia American Dream prostsza niż myślisz

01/20/20230
Kto z nas z sentymentem nie oglądał w filmach prestiżowych amerykańskich uczelni, marząc o tym by pewnego dnia przechadzać się po kampusie lub debatować na salach wykładowych. Studia w Stanach to marzenie wielu uczniów jednak bardzo często pozostaje ono w sferze marzeń nieosiągalnych.

Jednak studia w USA to nie tylko uniwersytety z Ivy League i czesne, które przyprawia o palpitację serca. Oferta uczelni wyższych nigdzie nie jest tak różnorodna i otwarta na studentów międzynarodowych jak w Stanach. Uniwersytety, college, szkoły biznesu czy szkoły językowe to tylko niektóre z możliwości, z których możesz skorzystać.

Jeden na pięciu przedsiębiorców, którzy założyli start-upy w Stanach Zjednoczonych, jest imigrantem – a trzy czwarte z nich po raz pierwszy przyjechało do Ameryki jako studenci.

Jeśli jednak porzuciłeś/aś swoje marzenie o studiach w Stanach tylko dlatego, że wydawały Ci się one nieosiągalne finansowo, to musisz wiedzieć, że wcale tak nie jest! Owszem, pełnowymiarowe studia na prestiżowej uczelni są zatrważająco drogie (zwłaszcza, jeśli dodatkowo musisz przeliczyć ich wartość po obecnym kursie walut), jednak to nie jedyna droga do zdobycia edukacji w USA, a już na pewno nie jedyna droga, żeby po prostu się w Stanach znaleźć i doświadczyć amerykańskiego życia na własnej skórze. Poniżej przedstawimy Ci ścieżkę, która idealnie nadaje się do tego, żeby rozpocząć swoją amerykańską przygodę. To sprawdzona droga, dzięki której możesz zdobyć wizę już w kilka tygodni, legalnie przebywać w USA do 5 lat z możliwością przedłużenia pobytu i w tym czasie móc podróżować, a nawet rozpocząć procedury umożliwiające pracę. Co więcej, na rozpoczęcie studiów nie wydasz wcale fortuny.

A jeśli interesuje Cię więcej bieżących i sprawdzonych informacji, chcesz mieć dostęp do forów dyskusyjnych na ten i inne tematy, na których udziela się również prawnik, lub potrzebujesz indywidualnych konsultacji u sprawdzonych ekspertów, dołącz do Klubu Tajniki Ameryki!

W systemie edukacyjnym USA rozróżnić można uczelnie tzw. tytularne (takie, na których zdobywa się tytuł licencjata, magistra czy inżyniera) i nie tytularne (działają na zasadzie prowadzenia kursu, bez uzyskania tytułu, przykładem są uczelnie będące szkołami językowymi czy prowadzące kursy biznesowe, sprzedażowe, etc.). To właśnie na tych ostatnich możesz rozpocząć swoją przygodę z amerykańską edukacja, jeśli chwilowo nie posiadasz setek tysięcy złotych na czesne na Yale :). Droga jest relatywnie prosta: wybierasz szkołę w interesującym Cię mieście/Stanie oraz kurs, np. biznesowy czy językowy, który Cię interesuje. Następnie aplikujesz o wizę F1 i już w kilka tygodni możesz znaleźć się w Stanach i rozpoczynać studia! Pro tip: wiele takich uczelni prowadzi rekrutację ciągłą, co oznacza, że możesz zacząć studia praktycznie w każdej chwili (sic!).

Administracja Bidena nazwała niedawno „imperatywem polityki zagranicznej”, aby Stany Zjednoczone pozostały głównym miejscem studiowania dla międzynarodowych studentów.

Wracając do tematu finansowania, czyli w głowach wielu głównej przeszkody na drodze do studiowania w USA, poniżej garść konkretów:

 

Całość artykułu jest dostępna dla Klubowiczów. Jeśli jesteś zainteresowany/a szczegółami wizy studenckiej i innymi wizami, dołącz do Klubu Tajniki Ameryki.

Please Login
 
 

** Ten artykuł nie jest promocją żadnej konkretnej uczelni, czy szkoły. Nie stanowi również porady prawnej, jest natomiast oparty na realnych doświadczeniach członków Klubu Tajniki Ameryki i wiedzy klubowych ekspertów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *