Health sharing ministries: alternatywy ubezpieczenia zdrowotnego w USA – Tajniki Ameryki
 

Health sharing ministries: alternatywy ubezpieczenia zdrowotnego w USA

09/14/20230
„Health sharing ministries” to alternatywna forma dla tradycyjnego ubezpieczenia zdrowotnego w USA. To ubezpieczenie zdrowotne, a raczej model, w którym osoby łączą się w grupy w celu wspólnego dzielenia się kosztami medycznymi. Alternatywa dla osób, które nie posiadają ubezpieczenia i nieraz bardziej opłacalna opcja opieki w USA.

 

W ramach health sharing ministries członkowie danej organizacji wpłacają regularne miesięczne składki, które są następnie używane do pokrywania kosztów zdrowotnych innych członków potrzebujących opieki medycznej (wizyt lekarskich, pobytów w szpitalu, telemedycyny). Stawki wynoszą ok. $150-250 miesięcznie i różnią się w zależności od wieku oraz AHP. Annual Household Portion to kwota, które musisz zapłacić, zanim Twoje rachunki będą dzielone z innymi członkami; w zależności od opcji może wynosić od $500 za rok.

 

Niektóre zasady i praktyki takich wspólnot mogą obejmować:

 

  1. Wyznanie religijne: wiele health sharing ministries wychodzi od przesłanek religijnych. Członkowie często muszą zadeklarować te same przekonania. Pakiety chrześcijańskie zwykle są bardziej konserwatywne i nie pokrywają in-vitro, aborcji i innych procedur.
  2. Wymogi zdrowotne: członkowie mogą być zobowiązani do przestrzegania określonych norm zdrowotnych i stylu życia (np. unikania używek).
  3. Współdzielenie kosztów: w momencie, gdy członek potrzebuje opieki medycznej, koszty są pokrywane z puli wpłat przez pozostałych członków zgodnie z wytycznymi i limitami określonymi w regulaminie.
  4. Brak gwarancji: w przeciwieństwie do tradycyjnych ubezpieczeń zdrowotnych, health sharing ministries nie oferują gwarancji pokrycia kosztów i nie podlegają surowym regulacjom.
  5. Przykładowe organizacje, które oferują health sharing ministries to: Medi-Share, Christian Healthcare Ministries (CHM), Samaritan Ministries, Liberty HealthShare oraz Altrua HealthShare.

Ta forma zyskuje ostatnio na popularności w USA, chociaż nie wszyscy są zgodni co do jej efektywności. Zazwyczaj model opiera się na dokonywaniu własnych opłat za leczenie, za co członkowie dostają 100% zwrotu, o ile koszty przewyższają pewną kwotę za konkretne leczenie, np. $1000. Niektóre ze wspólnot mogą mieć duże ograniczenia dotyczące tego, co pokrywają. Dlatego przed przystąpieniem do HSM, ważne jest dokładne zrozumienie zasad i wytycznych określonych przez organizację.

O ubezpieczeniach medycznych w USA opracowaliśmy obszerny materiał, który możesz znaleźć w tym wpisie na blogu.

Sylwia Sowa-Hawdziejuk

Specjalistka z zakresu marketingu produktowego i digital marketingu. Pasjonatka popkultury, podróży i USA. Na co dzień mieszka w Dolinie Krzemowej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *