Ile kosztuje edukacja dziecka w USA? – Tajniki Ameryki
 

Ile kosztuje edukacja dziecka w USA?

09/12/20230
Wychowywanie dzieci jest kosztowne. Według U.S. Agriculture Department przeciętna rodzina w USA wydaje ok. $17 tys. rocznie do momentu ukończenia przez nie 18. r.ż., ale ta kwota różni się w zależności od wysokości zarobków i lokalizacji. Statystycznie najwięcej wydają rodziny z obszarów miejskich na północnym wschodzie Stanów, a największą część tych kosztów stanowią wydatki na mieszkanie, edukację, żywość, transport czy ubezpieczenie zdrowotne.


W USA darmowa edukacja obejmuje tzw. K-12, czyli edukację od zerówki do ukończenia szkoły średniej (public elementary and secondary schools). Poza publicznym system edukacji rozwinięty jest też prywatny sektor. Tutaj kwoty mogą znacznie wzrastać. Średnie roczne czesne w prywatnej podstawówce wynosi $23,839, w szkole średniej $15,645, a na uczelni $32,825. Najdroższym hrabstwem, jeśli chodzi o naukę w szkołach prywatnych, jest hrabstwo Litchfield w stanie Connecticut (czesne $53,968), a najtańsze — hrabstwo Sauk w Wisconsin ($2,045). W 2022 r. najdroższą uczelnią była Columbia University: czesne z opłatami wyniosło $69,986 za rok akademicki.

W USA darmowa edukacja obejmuje tzw. K-12, czyli edukację od zerówki do ukończenia szkoły średniej (public elementary and secondary schools). Poza publicznym system edukacji rozwinięty jest też prywatny sektor.


Stany posiadają jednak rozwinięty system stypendiów oraz programów wsparcia. W 2021-2022 Harvard zapewnił stypendia dla 55% swoich studentów, a MIT oferował średnie stypendia i granty w wysokości $62,613. Kwota ta przekraczała wymagane opłaty ($55,587). Wiza studencka to też świetny sposób na rozpoczęcie przygody w USA. Więcej informacji o tym, jak ją zdobyć, znajdziesz w Klubie Tajniki Ameryki. 

 

Źródło: The Washington Post, Private School Review, Forbes

Sylwia Sowa-Hawdziejuk

Specjalistka z zakresu marketingu produktowego i digital marketingu. Pasjonatka popkultury, podróży i USA. Na co dzień mieszka w Dolinie Krzemowej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *