Jak założyć i rozwijać firmę w USA? Własny biznes w Stanach – co musisz wiedzieć? – Tajniki Ameryki
 

Jak założyć i rozwijać firmę w USA? Własny biznes w Stanach – co musisz wiedzieć?

03/02/20230
Wątek zakładania firmy w USA był wielokrotnie poruszany w ramach spotkań i dyskusji Klubu Tajniki Ameryki. Nie dziwi to, biorąc pod uwagę fakt, że imigranci częściej niż reszta populacji zakładają nowe firmy, tym samym odgrywając szczególnie ważną rolę w rozwoju gospodarczym i tworzeniu miejsc pracy. Jak zatem zabrać się do tworzenia swojej firmy w Stanach? Jakie mamy opcje? Jakich formalności trzeba dopełnić? Od czego w ogóle zacząć planowanie prowadzenia biznesu w USA? Co jest kluczowym elementem prowadzącym do sukcesu w amerykańskiej kulturze biznesowej? Te pytania, jak i wiele innych poruszyliśmy na ostatnim spotkaniu Klubu, z udziałem zarówno “seryjnego amerykańskiego startup’era” i współzałożyciela Klubu, jak i prawnika wspierającego imigrantów w rozpoczynaniu ich życiowej i zawodowej przygody w Ameryce. Zapraszamy do lektury, a jeśli potrzebujesz biznesowych konsultacji, zajrzyj tutaj.

 

Co jest potrzebne do założenia firmy w Stanach?

Podjęcie decyzji o imigracji wymaga nie lada odwagi, a odnalezienie się w nowym miejscu pewnej dozy elastyczności, kreatywności i skłonności do podejmowania ryzyka. Bez wątpienia są to jednocześnie cechy osób przedsiębiorczych. Nie jest zatem zaskoczeniem, że imigranci mają tendencję do bycia bardziej przedsiębiorczymi niż reszta obywateli, stanowiąc ca. 20 procent wszystkich właścicieli firm w Stanach Zjednoczonych. Przyjrzyjmy się jednak, co (poza odwagą i szczęściem), potrzebne jest, aby założyć i z sukcesem prowadzić firmę w USA.

Najczęściej wybierana forma – LLC (czyli prosta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością).

Na początek, dobra wiadomość: założenie spółki w USA jest stosunkowo proste i odformalizowane, zwłaszcza w porównaniu z ilością prawno-księgowo-podatkowych aspektów, o których trzeba pamiętać zakładając spółkę w Polsce. Jeśli planujemy prowadzić jednoosobowy biznes, a nawet zatrudniać kontraktorów, to… nie musimy robić tak naprawdę nic. Wystarczy zacząć działać prowadząc biznes na nasze nazwisko i w oparciu o numer SSN. Minusem jest w takiej sytuacji rozliczanie biznesu na prywatnym koncie. Jeśli jednak chcemy prowadzić nieco bardziej złożoną działalność, to jedną z najczęściej wybieranych form jest LLC, czyli odpowiednik polskiej spółki z o.o. LLC cieszy się dużą popularnością i to nie tylko wśród początkujących przedsiębiorców, ale też tych dysponujących większym kapitałem. Drugą powszechną formą jest tzw. Korporacja (w odmianach C-Corporation oraz S-Corporation). Zależnie od tego, jakich zarobków się spodziewasz, czy i na jakich zasadach zamierzasz współpracować ze wspólnikami lub ubiegać się o inwestorów oraz jaką obierasz strategię podatkową, powinieneś zdecydować się na odpowiedni rodzaj spółki. Pomoże Ci w tym prawnik biznesowy/korporacyjny (z którym z powodzeniem możesz skontaktować się również w Klubie Tajniki Ameryki).

“Aby założyć spółkę w USA nie trzeba mieć numeru SSN! Wystarczy wystąpić do Urzędu Skarbowego o EIN (Employment Insurance Number), czyli o numer, który uprawnia nas do prowadzenia działalności gospodarczej.”

Do założenia spółki będziesz potrzebować numeru EIN (employer identification number), czyli biznesowego odpowiednika SSN. EIN pozwoli Ci założyć firmowe konto bankowe i płacić podatki. Niektóre Stany wymagają dodatkowo posiadania Tax ID. Rejestrując spółkę będziesz musiał…

Dalsza część wpisu jest dostępna wyłącznie dla Klubowiczów. Znajdziesz w niej m.in.: 
- Kto może założyć firmę?
- Czy mogę zarabiać jeśli nie mam wizy pracowniczej?
- Jaki status wizowy jest niezbędny do prowadzenia firmy?
- Od czego zacząć planowanie prowadzenia biznesu w USA?
- Praktyczne aspekty związane z prowadzeniem działalności.
- Co jest kluczowym elementem prowadzącym do sukcesu w amerykańskiej kulturze biznesowej? 
Jeśli jesteś zainteresowany/a szczegółami, dołącz do Klubu Tajniki Ameryki.

Logowanie
 
 

Czy trudno jest wybić się na amerykańskim rynku?

Doświadczenie Klubowiczów wskazuje na pewną prawidłowość: Polacy to ludzie niezwykle pracowici i zaangażowani, a polskie podejście do tworzenia produktów, usług, etc. jest na najwyższym światowym poziomie. Często jednak, wbrew pozorom, nie jest to wcale doceniane przez amerykański rynek, w którym niekiedy nie liczy się nic poza marketingiem, marketingiem i jeszcze raz marketingiem.

Nie jest to oczywiście zasada, a jedynie efekt subiektywnych doświadczeń. Gorąco wierzymy, że pomysłowość, zaangażowanie, energia i twarda skóra zagwarantują Ci wymarzony sukces i realizację American Dream. Naszą misją w Klubie jest zaś wspierać Cię w urzeczywistnieniu tego marzenia, in every possible way!

Spotkanie poprowadził Kuba Górajek – współzałożyciel Klubu i przedsiębiorca w branży usługowej, mediowej i IT (PL i USA). Kilkukrotny startupowiec, absolwent akceleratora Angel Pad (#1 wg. Forbes), 1 x exit.

*Informacje zawarte w tym artykule nie stanowią porady prawnej, są natomiast oparte na realnych doświadczeniach członków Klubu Tajniki Ameryki i wiedzy klubowych ekspertów. 


 

Opinie Klubowiczów po meetupie, na podstawie którego powstał powyższy wpis:

Wszystkie wątki złoto! Taka wiedza, że kopara opada serio. Nie tylko ten meet up, wszystkie. Cieszę się, że mogę tu być i sie dosłownie dokształcać. – Weronika Szczodrowska

Jak zawsze skarbnica wiedzy. – Danusia S.

Rewelacyjnie, że zawsze konkretne odpowiedzi. Po każdym meetupie tak jakoś poukładane i nakreślone w głowie :)) Mało tego, świetne jest to że na meetupach czy tutaj w klubie można się dowiedzieć o kwestiach, o których wcześniej bym nawet nie pomyślała. Wielkie dzięki! – Monika D.

Mam jedno słowo do podsumowania tego meetupu: PETARDA 🔥🔥🔥 tyle kwestii, które się ze sobą łącza, tyle doświadczeń, tyle cennych informacji i wskazówek od praktyków i profesjonalistów. Jestem zachwycona! Szkoda, że ich nie nagrywamy, bo bym pewnie sobie raz jeszcze przesłuchała na spokojnie, po załataniu luk informacyjnych, żeby lepiej zrozumieć pewne kwestie. – Sabrina Naser-Sawczak

Wow! Wow! Tyle usystematyzowanej wiedzy, za którą trzeba by płacić grube $$$$$! I latami szukać tak doświadczonych, łączących tematy i dziedziny osób 🙏🏻😍 Super, razem będzie nam się tu bardzo miło żyło 🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇵🇱🇵🇱🇵🇱 – Agnieszka M.

Jeśli chcesz uczestniczyć w naszych spotkaniach na żywo i być częścią klubowej społeczności, dołącz do Klubu już dziś 🙂 

Tajniki Ameryki

Klub Tajniki Ameryki to droga na skróty do amerykańskiego snu. Klub otwiera ścieżki dla tych, którzy chcą tu zamieszkać oraz pomaga w dalszym rozwoju na emigracji. Od wiz przez zdolność kredytową, rynek pracy, mieszkania, podatki, zdrowie i edukację. Więcej w zakładce MISJA. Dołącz do nas już dziś!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *