Jaka wiza na start w USA? Jakie są rodzaje wiz do USA? – Tajniki Ameryki
 

Jaka wiza na start w USA? Jakie są rodzaje wiz do USA?

02/23/20232
Dla osób myślących poważnie o przeprowadzce do USA punktem wyjścia, a niekiedy i największą bolączką jest konieczność zdobycia wizy. I choć zniesienie wiz turystycznych dla Polaków to świetna wiadomość, to niestety nie ma z niej wiele pożytku dla tych, dla których Stany są czymś więcej niż krótką turystyczną przygodą. Spośród kilkudziesięciu możliwych wiz, poniżej przedstawimy skrótowe informacje o ich najciekawszych kategoriach. Niektóre z nich omawiamy w dużym szczególe w Klubie Tajniki Ameryki w dedykowanych kanałach dyskusyjnych oraz podczas spotkań na żywo z naszymi prawnikami imigracyjnymi – zupełnymi mistrzami w tych kwestiach.

Oto opinie Klubowiczów po uczestnictwie w meetupach o wizach:

#Mega wiedza i bardzo dużo informacji. Pojawiło mi się światełko w tunelu i nowa opcja wizy do rozważenia! – Martyna Małycha.
#To moje najlepiej wydane pieniądze od bardzo bardzo dawna. Klub dodał mi wiary, że jednak się uda. Dziękuję, że tu jestem – Maja A.
#Mi przede wszystkim Klub uświadomił i dał wiarę, że się DA, że to możliwe, a prawo wcale nie działa przeciwko nam, trzeba tylko wiedzieć jak to ugryźć. A to świetne miejsce, żeby się tego dowiedzieć. Czekam na kolejny meetup! – Monika Łączek.
#Niespodziewanie dowiedziałem się kilka nowych informacji, których nie brałem pod uwagę! Dla mnie na duży plus meetup! – Robert Marcinowski
#Super spotkanie, masa informacji! Już wiem, ze to faktycznie kierunek, w którym mam szanse pójść – Aleksandra Gorczyńska
#Cieszę się ze tu trafiłem! Super atmosfera, fajni ludzie, mega przydatne informacje i czuje ze znów chciałbym wyjechać do USA – szkoda ze was nie znałem 20 lat temu napewno bym się nie zraził do USA po odrzuceniu wniosku wizowego i próbowałbym dalej, duże dziękuję! 😄- Robert Kurek

I. Wizy Turystyczne, czyli Wizy B2/rejestracja w ESTA

Wiza turystyczna pozwala wyłącznie na czasowy pobyt, najczęściej maksymalnie 6 miesięcy (90 dni dla ruchu bezwizowego w ramach ESTA) i nie pozwala na pracę w USA. Wizy turystyczne przeznaczone są do odwiedzenia Stanów dla przyjemności, a także do celów biznesowych takich jak negocjacje, konferencje, spotkania, wydatki, inwestycje. Są oczywiście osoby, które wykorzystują ten rodzaj wizy, żeby dostać się do Stanów, a następnie szukać kolejnej drogi i jest to jedna z opcji dążenia do legalnego pobytu i stałego zamieszkania w Stanach. Jeśli interesuje Cię temat „przedłużania” wiz turystycznych zobacz TUTAJ.

II. Wizy Pracownicze – Nieimigracyjne

Tak zwane wizy pracownicze to nic innego jak pozwolenie na czasową pracę w USA, zazwyczaj związane z relokacją w ramach firmy czy inwestycją w USA. Jako przykład można tutaj np. wymienić:

 1. Wizę H1B (dla pracowników etatowych). To najpopularniejszy rodzaj wizy pracowniczej, w ramach której pracodawca z USA, po uzyskaniu uprzedniej zgody zatrudnia obcokrajowca na etat. Aby uzyskać zgodę pracodawca musi wykazać, że pracownik, obcokrajowiec, którego chce zatrudnić jest wysokiej klasy, wykształconym specjalistą w swojej dziedzinie (specjalizację trzeba dokładnie udowodnić, a do tego najlepiej mieć kierunkowe wyższe wykształcenie zdobyte na uczelni honorowanej przez USA). Procedura wizowa odbywa się poprzez złożenie odpowiednich dokumentów i wniosków przez pracodawcę, a wnioski rozpatrywane są raz do roku, w kwietniu. Wiza wydawana jest na określony czas (rok/trzy lata) z możliwością przedłużenia. Małżonkowie posiadacza tej wizy mogą przebywać na terenie USA (po złożeniu aplikacji na tzw. zależną wizę – H4) w czasie trwania wizy, ale nie mogą pracować.
 2. Wizę O1 (za szczególne osiągnięcia naukowe i artystyczne). Tak zwane extraordinary ability visas czy wizy artystyczne są popularne wśród aktorów, reżyserów, producentów filmowych, muzyków, czyli osób związanych ze światem rozrywki, a także sportowców, naukowców i biznesmenów. Z pewnością to na podstawie tego dokumentu wielu polskich artystów rozpoczyna pobyt w Stanach próbujących swoich sił w Hollywood. Co ciekawe, udaje się ją też załatwić na przykład dla fryzjerów i tatuażystów (zapewne każdy zawód, który można przypisać do świata rozrywki, może kwalifikować się do aplikowania o tę wizę). Aby ją otrzymać, trzeba spełnić co najmniej trzy z ośmiu kryteriów wskazujących na narodowe lub międzynarodowe osiągnięcia w dziedzinach: nauka, sztuka, edukacja, biznes, sport, rozrywka i film. Na korzyść kandydata świadczą na przykład nagrody, publikacje, członkostwo w organizacjach, wysokie wynagrodzenie, a także listy rekomendacyjne od wpływowych osób ze swojej branży. Do otrzymania wizy O1 potrzebny jest amerykański sponsor – osoba, która występuje w imieniu składającego wniosek i potwierdza chęć współpracy z nim. Należy także przedstawić plan projektów na czas trwania wizy oraz wysokość proponowanego wynagrodzenia. Przyznanie wizy nie oznacza jednak żadnego formalnego związania wnioskującego i sponsora w pracy zawodowej. Wiza O1 daje dużą swobodę działania: można pracować w różnych organizacjach, pracować na własny rachunek i czerpać zyski. Wizy O1 wydawane są zazwyczaj na 2-3 lata. Małżonkowie posiadacza wizy O1 nie mogą pracować. Jest jedynie przewidziana kategoria pod nazwą wizy O2 dla osoby, bez której posiadacz O1 nie może pracować.

  Wizy O1, za szczególne osiągnięcia naukowe i artystyczne to droga do USA nie tylko dla sportowców, czy producentów filmowych, ale też dla fryzjerów czy tatuażystów!

 3. Wizę L1. Ta wiza z kolei dzieli się na dwie kategorie. Pierwszą z nich jest wiza L1A dotycząca członków przedsiębiorstw lub organizacji – dyrektorów, managerów i prezesów korporacji, którzy pracowali w danej firmie na tym stanowisku przez min. rok i teraz mają być przeniesieni do oddziału tej samej firmy w USA. Powinni mieć znaczne doświadczenie w zatrudnianiu osób do pracy. Drugą podkategorią jest natomiast wiza L1B dla osób ze specjalistycznym wykształceniem i doświadczeniem na wysokich stanowiskach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Obecnie dla Polaków te typy wiz mogą być przyznane na rok z możliwością przedłużenia o dwa lata. W związku z nowymi regulacjami, małżonkowie posiadaczy wizy L1 nie muszą wypełniać już wniosku o tzw. Employment Authorization Card w celu otrzymania pozwolenia na pracę.
 4. Wspomnieć można w tym miejscu również o Wizie E2, czyli tzw. wizie inwestorskiej/inwestycyjnej. Ma ona  dwie podkategorie: inwestora, czyli osoby, która wydaje pieniądze na funkcjonowanie danej firmy, oraz pracownika. W przypadku Polaków inwestycja musi pochodzić z polskich środków. Pracownik zaś musi pełnić w przedsiębiorstwie znaczącą rolę, która jest zgodna z jego/jej wykształceniem lub doświadczeniem. Jednocześnie firma musi posiadać podstawy do działania, istnienia i rozwoju, najlepiej, jeśli zatrudnia już amerykańskich pracowników i ma znaczące, nieodwracalne wydatki rzędu przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy dolarów. W tym przypadku bardzo pomocna jest rola prawnika, który umiejętnie zobrazuje każdy aspekt funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa.

Wizy pracownicze nazywane są nieimigracyjnymi, bo w przypadku każdej z nich zakłada się, że kandydat przylatuje do USA wyłącznie w celu pracy, a nie emigracji i zostania na całe życie.

III. Wizy Imigracyjne

Wizy imigracyjne to inaczej wizy na pobyt stały. To właśnie wizy imigracyjne są najbardziej pożądaną drogą do zamieszkania w USA i zdobycia zielonej karty, a następnie obywatelstwa. Mamy cztery kategorie wiz imigracyjnych:

 

 1. Wizy rodzinne

  Wizy dla członków najbliższej rodziny obywatela USA i inne wizy rodzinne. Sytuacja tutaj jest całkiem prosta, choć proces wizowy może trwać nawet latami i nie ma gwarancji sukcesu. Wiza jest zawsze składana przez obywatela USA, który sponsoruje swojego krewnego z Polski. Zakres członków rodziny, których można objąć wizą rodzinną obejmuje: małżonka i dzieci obywatela USA w stanie wolnym w wieku poniżej 21 lat (wiza dla członków najbliższej rodziny) oraz niektórych dalszych krewnych jak np. rodzeństwo czy pasierbów. Co ciekawe: dziadkowie, ciotki, wujkowie, teściowie i kuzyni nie mogą składać petycji dla krewnych na pobyt stały w USA

 2. Wizy pracownicze

  Imigracyjne wizy tzw. pracownicze to zdecydowanie ważna kategoria dla osób, które są zdeterminowane zamieszkać w USA, ale wydaje im się, że nie ma dla nich oczywistej drogi. W tej kategorii mieszczą się bowiem między innymi wizy dla osób o nadzwyczajnych uzdolnieniach w dziedzinie nauki, edukacji, sztuki, biznesu i sportu: wybitnych profesorów i naukowców, niektórych członków zarządu i dyrektorów międzynarodowych korporacji, ale też dla osób o wyjątkowych uzdolnieniach w dziedzinie nauki, sztuki i biznesu oraz przedstawicieli określonych zawodów, czy dla wysokiej klasy specjalistów posiadających wyższe stopnie naukowe lub ich odpowiedniki, lub tytuł licencjata i co najmniej 5 lat doświadczenia w danej dziedzinie. Co istotne, to właśnie o niektóre z powyższych wiz można ubiegać się samodzielnie, czyli nie posiadając pracodawcy ani oferty pracy w USA.

  Doświadczenie Klubu pokazuje, że ten rodzaj wiz (zwłaszcza tzw. Kategorie EB1 oraz EB2 NIW) jest bardzo skuteczną, choć nieoczywistą i często niedocenianą drogą do USA. Wizy EB1, czy EB2 NIW (National Interest Waiver) w opcji tzw. self-sponsored, czyli bez udziału i wsparcia jakiejkolwiek osoby trzeciej z USA okazują się bardzo często przepustką do marzeń o Stanach dla osób z szeroko pojętego “biznesu”, które nie mogą skorzystać z żadnej innej opcji. Kryteria wizowe, choć rygorystycznie sformułowane są tak naprawdę stosunkowo pojemne oraz elastyczne, a doświadczony prawnik stanowi nieocenione wsparcie w analizie wymogów wizowych i ocenie konkretnej sytuacji. O tych wizach napisaliśmy więcej TUTAJ i TUTAJ. Poczytaj koniecznie.

  Jeżeli zaś mamy ofertę pracy od amerykańskiego pracodawcy, który chce nas zatrudnić, to możemy ubiegać się o wizę EB3. Jest to wiza „sponsorowana” przez pracodawcę, czyli w oparciu o biznes, prosperowanie firmy i obiecane wynagrodzenie na danym stanowisku. Jest to proces złożony, ale możliwy. W przypadku większości zawodów (wyjątkiem są pielęgniarze, nauczyciele, fizjoterapeuci, naukowcy… lista jest zawarta w „Schedule A” Designation Petitions) pracodawca musi udowodnić, że nie udało się znaleźć innego, odpowiedniego kandydata na to stanowisko na amerykańskim rynku, a kandydat/ka powinien/na spełniać kwalifikacje takie jak wykształcenie czy/i doświadczenie związane z oferowanym stanowiskiem.

 3. Wizy dla specjalnych kategorii imigrantów

  Do tej kategorii należą m.in. niektórzy duchowni i przedstawiciele wyznań religijnych, czy niektórzy pracownicy organizacji międzynarodowych.

 4. Wizy w ramach Programu Wizowego DV, czyli loterii

  Loteria to chyba najprostszy sposób na zdobycie zielonej karty, czyli możliwość stałego pobytu w Stanach, legalnej pracy, a po 5 latach zdobycia amerykańskiego obywatelstwa. Najprostszy, oczywiście pod warunkiem, że uda Ci się zieloną kartę wylosować 🙂 Szczęśliwców jest 50,000 każdego roku. Nasze doświadczenie pokazuje, że szanse są niestety niewielkie, a w Klubie prawie każdy brał udział w loterii po 10 i więcej razy. Także zdecydowanie lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i popracować nad wizą imigracyjną. Dla szczęśliwców, którym udało się wylosować zieloną kartę, wszystkie niezbędne szczegóły i formalności opisaliśmy TUTAJ.

  Doświadczenie Klubu pokazuje, że wizy EB1 i EB2 są bardzo skuteczną, choć nieoczywistą i często niedocenianą drogą do USA.

IV. Wizy Studenckie

Bardzo ciekawym sposobem na legalny start w USA może być pójście na studia i otrzymanie wizy studenckiej. Oczywiście także w tym przypadku trzeba przejść przez kilka formalnych etapów. Najpierw, ubiegając się o przyjęcie na uczelnię, musisz udowodnić, że jesteś w stanie zapłacić za czesne i koszty życia. Jeśli z sukcesem przejdziesz rekrutację i zostaniesz przyjęty/a, międzynarodowe biuro danej uczelni wystawi Ci dokument I-20 potwierdzający akceptację. Następnie przez internet wypełniasz wniosek o wizę F-1 i umawiasz się na wizytę z konsulem. 

Wiza studencka cieszy się duża popularnością wśród osób, które chcą zacząć swoją przygodę z USA. Proces ubiegania się o nią jest stosunkowo nieskomplikowany, a koszty startu w USA z wizą studencką wcale nie muszą przyprawiać o ból głowy. W USA funkcjonuje wiele uczelni, tzw. nietytularnych, na których można kończyć kursy językowe czy biznesowe, korzystając właśnie z uroków wizy F-1, a za które czesne może wynosić nawet zaledwie kilkaset dolarów miesięcznie (w porównaniu z horrendalnym kwotami na uczelniach Ivy League, czy innych tytularnych). Co więcej na wizie studenckiej istnieją ograniczone możliwości pracy (czasowo/na terenie kampusu/w okresie wakacji), można na niej zabrać do USA rodzinę i nie ma wcale ograniczeń wiekowych! Temat wiz studenckich jest gorąco dyskutowany w Klubie, a więcej informacji znajdziesz w naszych wpisach w tym temacie TUTAJ i TUTAJ.

Istnieją też popularne programy wymiany kulturowej, w ramach których odbywa się staż / praktyki / pracę letnią w USA na wizie J1 (au pair, Work and Travel). Po więcej informacji o warunkach funkcjonowania na tej wizie należy skierować się do agencji, które taką wymianę oferują.

Jak widać powyżej, sposobów na start w USA jest bez liku i jeśli naprawdę marzysz o zrealizowaniu swojego American dream, to z pewnością znajdziesz opcję dla siebie. Zdobycie wizy wymaga jednak dużej pracy i determinacji, a także dobrej znajomości specyfiki procedur wizowych i związanych z tym formalności. Doświadczenie społeczności Klubu Tajniki Ameryki z pewnością czyni te procesy łatwiejszymi i bardziej zrozumiałymi. Różnorodność wiz sprawia, że dla każdej osoby można rozpatrywać indywidualny plan imigracji, oparty o jej wykształcenie, zawód, wiek, specjalizację, etc. Czasami specyfika procesu wizowego wymaga zaangażowania amerykańskich prawników imigracyjnych, których wsparcie w znaczący sposób zwiększa szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku wizowego – namiary na sprawdzonych specjalistów również znajdziesz w Klubie. Dołączając do Klubu otrzymasz naszego e-booka z pakietem informacji niezbędnych na dobry start.

 

*wszystkie powyższe informacje wynikają z naszej wiedzy lub doświadczeń bądź pochodzą z ogólnie dostępnych źródeł. Więcej informacji o formalnych aspektach procedur wizowych znajdziesz na stronach ambasady USA oraz USCIS.  

Tajniki Ameryki

Tajniki Ameryki wspiera w starcie i rozwoju w USA. Klub Tajniki Ameryki to unikatowa społeczność otwierająca ścieżki dla tych, którzy chcą tu zamieszkać oraz pomagająca w dalszym rozwoju na emigracji. Więcej w zakładce MISJA.

2 comments

 • Mada

  03/02/2023 at 12:25 PM

  Bardzo dziękuję za wszystkie informacje. Kawał rzetelnej wiedzy. Temat który stresuje większość z nas przed wyjazdem przedstawiony profesjonalnie.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *