Przeprowadzka do USA – co musisz zrobić w Polsce, a co w Ameryce? – Tajniki Ameryki
 

Przeprowadzka do USA – co musisz zrobić w Polsce, a co w Ameryce?

04/10/20240
Przeprowadzka do USA to intensywny okres, w którym ekscytacja nową przygodą miesza się z przytłoczeniem. Zamykasz sprawy w Polsce, otwierasz te w Ameryce, a odległość, różnica czasu i walut nie ułatwiają zadania. Za to my – tak! Zobacz zapiski z burzy mózgów członków Klubu Tajniki Ameryki, którzy etap przeprowadzki mają już za sobą. Podczas meetupu “Przeprowadzka do USA. O czym trzeba pomyśleć i jak się przygotować?” Klubowicze podzielili się otwarcie tipami, dzięki którym możesz bez stresu i niespodzianek znaleźć się za wielką wodą.

 

Oto zadania, które na Ciebie czekają, pogrupowane na sprawy w Polsce i USA. Potraktuj je jak checklistę, która pomoże Ci okiełznać przeprowadzkowy chaos i cieszyć się w pełni tym, co Cię czeka:

Przeprowadzka do USA: Sprawy w Polsce


1. Sprawy urzędowe

    • zaktualizuj dokumenty: dowód tożsamości i paszport
    • załóż profil zaufany
    • nadaj bliskiej osobie pełnomocnictwo, by mogła np. odebrać Twoją pocztę czy wynająć Twoje obecne mieszkanie w Polsce
    • zamknij wszelkie sprawy urzędowe, by uniknąć łączenia się z urzędnikami zza oceanu
    • zgłoś wyjazd za granicę na tej stronie – przeprowadzi Cię też ona przez inne kroki, które warto zrobić przed przeprowadzką


2. Mienie z Polski

Zdecyduj, co zrobisz z obecnym domem czy samochodem. Wiele osób decyduje się na ich sprzedaż przed wyjazdem, by móc ich doglądać osobiście i mieć środki w kieszeni na start w USA. Inni decydują się zostawić ten dobytek jako zabezpieczenie. Pamiętaj, że jeśli wybierzesz drugą opcję, nadal musisz opłacać ubezpieczenie i przeglądy samochodu.


3. Podatki

Określ, gdzie będzie Twoje centrum interesów. Jeśli prowadzisz działalność w Polsce, warto ją zamknąć lub zawiesić – omów temat ze swoją księgową.
Założenie działalności w Ameryce jest relatywnie proste w porównaniu do polskich realiów. Jeśli planujesz działalność jednoosobową (sole proprietorship), możesz ją otworzyć w oparciu o numer SSN i swoje nazwisko. Inna popularna opcja to spółka z o.o. (LLC).

Więcej o zakładaniu firmy w USA przeczytasz w tym artykule.


4. Przewóz rzeczy do USA

Kontener morski pomieści wiele, ale jest kosztowny. Alternatywą może być dokupienie dodatkowych walizek na lot i wysłanie firmą kurierską rzeczy, które chcielibyśmy mieć ze sobą na start.

Zanim zdecydujesz się na przesłanie swojego dobytku, przekalkuluj, czy gra jest warta Twoich pieniędzy i zachodu. Zostaw elektronikę – większość urządzeń nie zadziała na niższym amerykańskim napięciu (110 V). Wiele rzeczy możesz kupić za małe pieniądze na lokalnych wyprzedażach czy grupach sąsiedzkich.

Jeśli mimo to zdecydujesz się na transport dodatkowych rzeczy, szacunkowe koszty to:

Dalsza część artykułu jest dostępna wyłącznie dla Klubowiczów. A w niej m.in.:
 
· Ile kosztuje wysyłka dobytku do USA, np. kontenerem?
· Do jakiego lekarza warto się udać przed wyjazdem?
· Co musisz wiedzieć o domach na wynajem?
· Po co Ci credit score i jak go zbudować?
· Jakie marki aut są w USA tańsze?
· Czy musisz mieć ubezpieczenie zdrowotne?
· Jaki jest związek między szkołami a domami?


Logowanie
 
 

PRZEPROWADZKA DO USA? Z KLUBEM BĘDZIE Z GÓRKI!

Huśtawka nastrojów, gonitwa, milion spraw do odhaczenia – w Klubie Tajniki Ameryki znamy to z autopsji. Nikt nie zrozumie imigranta tak dobrze, jak inny imigrant!

Na szczęście Klubowicze przetarli już szlaki, więc nie musisz samotnie się przedzierać przez gąszcz formalności. Dołącz do naszej społeczności, by ułatwić sobie start na nowej, ekscytującej drodze życia!

Tajniki Ameryki

Klub Tajniki Ameryki to droga na skróty do amerykańskiego snu. Klub otwiera ścieżki dla tych, którzy chcą tu zamieszkać oraz pomaga w dalszym rozwoju na emigracji. Od wiz przez zdolność kredytową, rynek pracy, mieszkania, podatki, zdrowie i edukację. Więcej w zakładce MISJA. Dołącz do nas już dziś!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *