Zielona karta otworem dla polskich artystów i celebrytów – Tajniki Ameryki
 

Zielona karta otworem dla polskich artystów i celebrytów

06/06/20232
Występy polskich artystów przed Polonią w Stanach podobnie jak spotkania z ludźmi ze świata sztuki cieszą się dużą popularnością i stanowią stały element życia polskich emigrantów w Ameryce. Aktorzy, tancerze i muzycy goszczą w USA często, jednak zazwyczaj są to krótkie wizyty i wyjazdy związane z konkretnym wydarzeniem, spotkaniem czy eventem. Procedury wizowe dla wyjeżdżających artystów są w takich sytuacjach ograniczone i odbywają się w trybie krótkotrwałych pobytów okolicznościowych (więcej informacji w tym zakresie na stronie ambasady).

 

Uwaga! Jeśli potrzebujesz porady prawnika imigracyjnego, to wypełnij ten formularz, a obecnie współpracująca z nami Ilona Szymkowicz, Esq., skontaktuje się z Tobą w ciągu 1-2 dni roboczych. Nasi czytelnicy otrzymują $25 zniżki na konsultację. Już blisko 100 Klubowiczów skorzystało z jej doradztwa, kilkudziesięciu jest już w procesie wizowym, a wielu dostało już akceptacje.


Zapewne wielu polskich artystów marzy o karierze w Stanach, czy po prostu zamieszkaniu tam i realizacji swojej wersji American Dream. Nadal niestety niewielka jest świadomość możliwości jakie poszczególne kategorie wizowe dają ludziom z szeroko pojętego świata sztuki. Najbardziej niedocenione są w tym zakresie z całą pewnością wizy EB1 oraz O-1, które pozwalają artystom na długotrwały wyjazd do USA, a w przypadku wizy EB1 nawet na stałą emigrację, zieloną kartę i docelowo obywatelstwo.

Wiza EB1 to nieoczywista droga do Ameryki dla artystów

Z czego wynika taki brak świadomości? Z jednej strony, z całą pewnością przyczyna leży w poziomie skomplikowania amerykańskiego prawa imigracyjnego, mnogości wiz i braku wyspecjalizowanych ekspertów z tego obszaru. Z drugiej zaś strony przyczyną niewątpliwie jest sam charakter wizy EB1 i narosłe wokół niej mity i niezrozumienie. Wiza EB1 znana jest także pod nazwą Einstein Visa lub Emmy Awards in Immigration i w powszechnej świadomości często uchodzi za drogę do Stanów zarezerwowaną wyłącznie dla noblistów czy laureatów Pulitzera lub Oskara.

W Klubie Tajniki Ameryki wiemy jednak, że jest inaczej. Dzięki licznym doświadczeniom członków Klubu w zdobywaniu wiz z przeróżnych dziedzin i w oparciu o różnorodne doświadczenia, a także dzięki ścisłej współpracy z topowymi amerykańskimi prawnikami imigracyjnymi, wiemy, że wiza EB1 to świetna droga do USA i to wcale nie zarezerwowana wyłącznie dla nielicznych. O wizie EB1 pisaliśmy już tutaj i tutaj, jednak tym krótkim artykułem chcemy skupić się właśnie na wątku artystycznym, czyli możliwości samodzielnego uzyskania wizy imigracyjnej (tj. z drogą do obywatelstwa) dla artystów.

Wiza EB1 – na czym polega samo-sponsoring

Wiza EB1 poza standardową ścieżką z udziałem pracodawcy, posiada także opcję tzw. self-sponsored, czyli bez udziału i formalnego wsparcia jakiejkolwiek osoby trzeciej z USA. Najważniejsze z punktu widzenia ludzi ze świata sztuki aspekty tej drogi wizowej są następujące:

  • Wiza skierowana jest do osób posiadających wybitne osiągnięcia (ang. Extraordinary Ability) według określonych kryteriów.
  • Konieczne jest wykazanie się wybitnymi osiągnięciami (w postaci trwałego krajowego lub międzynarodowego uznania), w jednej z poniższych dziedzin: w naukach ścisłych, sztuce, edukacji, biznesie lub sporcie.
  • Co istotne: istnieją dwie drogi na udowodnienie naszych zdolności. Jedną jest posiadanie tzw. 1 time achievement, i tutaj najczęściej faktycznie mówimy o laureatach Oscara, Emmy, etc. Natomiast drugim sposobem, równoległym i tak samo ważnym i wiążącym, jest wykazanie spełnienia trzech spośród dziesięciu wymienionych przez urząd kryteriów:
      1. Otrzymanie krajowych bądź międzynarodowych nagród lub wyróżnień;
      2. Członkostwo w stowarzyszeniach branżowych, zrzeszających osoby o wybitnych osiągnięcia w danej dziedzinie;
      3. Opublikowane w szeroko pojętej prasie i mediach materiały dotyczące kandydata i jego osiągnięć;
      4. Udział w panelach sędziowskich oceniających wyniki lub osiągnięcia innych;
      5. Dowody oryginalnego, znaczącego wkładu naukowego, akademickiego, artystycznego, sportowego lub biznesowego w danej dziedziny;
      6. Autorstwo artykułów naukowych w profesjonalnych lub wiodących publikacjach branżowych lub innych znaczących mediach;
      7. Dowody na to, że prace kandydata były prezentowane na wystawach lub pokazach artystycznych;
      8. Pełnienie wiodącej lub krytycznej roli w wyróżniających się organizacjach branżowych;
      9. Otrzymywanie bardzo wysokich zarobków/zarobków znacząco wyższych w stosunku do innych osób w danej dziedzinie;
      10. Sukcesy komercyjne w sztukach scenicznych (performing arts).

– mówimy zatem o takich kryteriach jak: nagrody, publikacje, wystawy, publiczne wystąpienia, uznanie w branży członkostwo w jury, kluczowa rola w wiodących organizacjach, autorstwo artykułów naukowych, wysokie zarobki, komercyjny sukces, etc.

„Wystarczy spełnienie zaledwie 3 z 10 wymogów, przykładowo: zdobycie wyróżnienia/nagrody + członkostwo w organizacji branżowej + osiąganie ponad-średniej wysokości zarobków”

  • Sposób udowodnienia ww. kryteriów jest dowolny, a doświadczony prawnik potrafi w odpowiedni sposób przedstawić profil osoby ubiegającej się o wizę, uwypuklając te aspekty, które są istotne z punktu widzenia urzędu imigracyjnego. Więcej o tym, jak ważne jest odpowiednie uargumentowanie wniosku w tym zakresie, przeczytasz w naszym wpisie tutaj.
  • Dodatkowo należy przedstawić dowody potwierdzające zamiar kontynuowania pracy w swojej dziedzinie. Nie jest natomiast wymagane posiadanie oferty zatrudnienia czy też świadectwa pracy.

Wiza EB1 to droga do Stanów m.in. dla: piosenkarzy, aktorów, fryzjerów, tancerzy, malarzy, rzeźbiarzy, tatuażystów, modeli, etc.

Dlaczego polscy artyści i celebryci kwalifikują się do wizy EB1?

Analiza kryteriów „wyjątkowych zdolności” w kontekście przemysłu rozrywkowego już na pierwszy rzut oka pozwala stwierdzić, że nie są to kryteria wyśrubowane i przeznaczone wyłącznie dla najlepszych z najlepszych w swojej dziedzinie. Dla osób obracających się w świecie artystycznym, uczestnictwo w branżowych wydarzeniach i konkursach, wystąpienia publiczne, zasiadanie w jury, autorstwo artykułów, wywiady w prestiżowych mediach, są często chlebem powszednim. Kluczowe jest zatem zdefiniowanie spójnej narracji, która pozwoli przedstawić progresywny przebieg naszej kariery i zaangażowanie w dziedzinie, którą się zajmujemy. Często dopiero przystępując do pisania wniosku wizowego, osoba aplikująca dostrzega jak wiele osiągnęła na przestrzeni swojej kariery i jak znaczącego rozwoju dokonała.

Dodatkowo, pojęcie „sztuki”, do której referują przepisy wizowe jest bardzo szerokie i absolutnie nie ogranicza się do literatów czy aktorów teatralnych. Wręcz przeciwnie, wśród artystów, którzy uzyskują wizę w oparciu o ww. kryteria znaleźć można również tatuażystów, barberów, makijażystów czy modeli/modelki. Wszystko sprowadza się do uznania i rozpoznawalności jaką cieszymy się w „swojej dziedzinie sztuki”. Nie sposób nie wspomnieć tutaj o Melanii Trump, która będąc modelką zalegalizowała swój pobyt w Stanach właśnie w oparciu o wizę EB1. Już same nagłówki w czołowej amerykańskiej prasie opisujące to zdarzenie („What is the Einstein Visa? And how did Melania Trump get one?”; „Did Melania Trump Merit an Einstein Visa?”) pokazują jak duże jest niezrozumienie możliwości przepisów wizowych, ale też jak duże i szeroko zakrojone te możliwości faktycznie są.

Doświadczenia członków Klubu niezmiennie pokazują, że dla chcącego wszystko jest możliwe. Przy wsparciu klubowej społeczności oraz eksperckiej wiedzy współpracujących fachowców, wielu osobom udało się zdobyć właśnie wizy samo-sponsorowane, a tym samym rozpocząć prostą drogę do spełnienia marzenia o amerykańskim obywatelstwie. Tym artykułem odczarowujemy wizę EB1, w szczególności przybliżając jej realia przedstawicielom branży kreatywnej. Nie ulega wątpliwości, że wielu polskich artystów chcących wyjechać do Stanów Zjednoczonych na stałe wręcz idealnie wpisuje się w profil osoby, która może taką wizę zdobyć i z łatwością spełni kryteria Extraordinary Ability. Wystarczy tylko mieć zrozumienie zasad jakimi rządzą się procedury wizowe i w odpowiedni sposób zaprezentować swoją osobę.

Po szczegółowe informacje na temat procesu i wsparcia imigracyjnego zapraszamy do Klubu Tajniki Ameryki!

Zespół Tajniki Ameryki

Tajniki Ameryki

Klub Tajniki Ameryki to droga na skróty do amerykańskiego snu. Klub otwiera ścieżki dla tych, którzy chcą tu zamieszkać oraz pomaga w dalszym rozwoju na emigracji. Od wiz przez zdolność kredytową, rynek pracy, mieszkania, podatki, zdrowie i edukację. Więcej w zakładce MISJA. Dołącz do nas już dziś!

2 comments

  • Michael

    10/24/2023 at 8:34 PM

    Dzień dobry,

    w nawiązaniu do artykułu „Zielona karta otworem dla polskich artystów i celebrytów” zastanawiam się, czy mają państwo może jakieś informacje/doświadczenia na temat uzyskania wizy EB1 przez sportowca tj. kulturysty amatora, który stoi dopiero przed pierwszymi zawodami.

    Pytań, w związku z tym jest wiele, ale przede wszystkim:

    Czy wystarczy wygrać np. mistrzostwa Polski na zawadach amatorskich, czy zdobycie tzw. karty „pro” jest uznawane za jeden z punktów tj. „Otrzymanie krajowych bądź międzynarodowych nagród”?

    Z góry dziękuję za odpowiedź i wszelkie wskazówki, gdyż o informacje na ten temat jest bardzo trudno.

    Reply

    • Tajniki Ameryki

      02/28/2024 at 12:25 PM

      Cześć Michael, trzebaby szerzej spojrzeć na Twoje doświadczenie i kwalifikacje, ale nawet jeśli nie od razu EB1, to można zacząć od O1 – podobne kryteria, ale na mniejszą skalę. Najlepiej, jeśli skonsultowałbyś to z prawniczką imigracyjną, w przypadku takiej potrzeby zgłoś się tu https://forms.gle/hPo1qXeRMPuufV5w7

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *