Przewóz psa do USA – Tajniki Ameryki
 

Przewóz psa do USA

09/09/20232
Przeprowadzka za ocean to wyzwanie dla wszystkich, ale dla właścicieli zwierząt szczególne. Aby przewieźć psy do USA, należy spełnić określone formalności i wymagania. Nasi Klubowicze wielokrotnie przechodzili tę drogę. Poniżej znajdziesz najważniejsze kwestie oraz kilka wniosków z ich doświadczeń:

 

Przepisy:

Regulacje dot. przewozu psów do Stanów znajdziesz na stronie CDC: Centers for Disease Control and Prevention oraz USDA: US Departament of Agriculture. Są one takie same dla obywateli amerykańskich, stałych rezydentów i obcokrajowców.

Wymogi:

Istnieją federalne przepisy regulujące kwestie przewozu zwierząt. Jednym z nich jest wymóg, aby psy były starsze niż 6 miesięcy albo aby w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przebywały w kraju zagrożonym występowaniem wścieklizny (Polska do nich nie należy). Dodatkowo każdy stan może wprowadzać własne regulacje, np. wymagać testów na pasożyty czy szczepień. Przed wylotem należy również sprawdzić wymagania linii lotniczej, jaką się podróżuje. One również tworzą własne warunki i mogą nakładać na właścicieli psów dodatkowe obowiązki czy limity.

TIP KLUBOWICZA:

Prześledź zasady dot. Pets i Service Animals każdych linii. Przed zmianą przepisów można było posiadać na pokładzie ESA, czyli Emotional Support Animal. Teraz już nie, ale nie wyklucza to psa serwisującego osobę, np. z PST. Dopiero po sprawdzeniu tych przepisów, kup bilet.

Ogólnie przyjmuje się, że wymagane jest przynajmniej szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonane minimum 30 dni przed wjazdem do USA. Przy kwalifikacji do lotu może też okazać się, że będzie potrzebnych więcej szczepień.

Mikrochip:

To urządzenie, które wszczepia weterynarz i które umożliwia identyfikację zwierzęcia w przypadku jego zaginięcia. Aby wyjechać do USA, Twój pies powinien być zaczipowany mikrochipem spełniającym standardy ISO 11784/11785. Jego numer podaje się na świadectwie szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Transport:

Każda linia lotnicza określa swoje wymogi dot. przewozu zwierząt. Na stronie przewoźników znajdziesz informacje dotyczące np. wagi psów (małe psy mogą zwykle za opłatą lecieć na pokładzie, duże w luku), wymiarów transporterów czy kosztów ich przewozu. Psy asystujące zwolnione są z opłat.

TIP KLUBOWICZA:

Wiele zależy od wagi psa: zwykle psy do 10kg mogą latać jako carry-on za opłata. Jeśli decydujesz się na zabranie psa na pokład jako Service Dog, najlepiej wybierz loty krótsze i bezpośrednie. Pamiętaj, że w tym przypadku przepisy obowiązują tylko na lotach do i ze Stanów (nie dotyczą dalszych lotów przesiadkowych).

Paszport:

Ten dokument wydaje lekarz weterynarii, podobnie jak certyfikat zdrowia potwierdzający, że pies jest zdrowy i nadaje się do podróży.

Po więcej praktycznych informacji o tym, jakie panują wymogi, obostrzenia, jakie są obejścia i co działa lub nie działa w praktyce zapraszamy do Klubu Tajniki Ameryki!

Sylwia Sowa-Hawdziejuk

Specjalistka z zakresu marketingu produktowego i digital marketingu. Pasjonatka popkultury, podróży i USA. Na co dzień mieszka w Dolinie Krzemowej.

2 comments

  • Anastasiia Kraisvitnia

    02/07/2024 at 9:25 AM

    Ile kosztuje dostarszenia psa z Szczecina do Nord Dakota USA

    Reply

    • Tajniki Ameryki

      02/28/2024 at 12:14 PM

      Hej Anastasiia, o szczegółach rozmawiamy w Klubie Tajniki Ameryki! Zapraszamy.

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *