Wynajem mieszkań Polska vs USA. TOP 7 formalnych różnic – Tajniki Ameryki
 

Wynajem mieszkań Polska vs USA. TOP 7 formalnych różnic

09/04/20230
Wynajem mieszkań w USA i Polsce bardzo się od siebie różni. Poznaj 7 formalnych różnic:

 

1. Prawo wynajmu

Regulacje w USA nie są, jak w Polsce, scentralizowane i różnią się w zależności od lokalizacji. Umowy są zawierane zwykle na 12 miesięcy, a ich zerwanie grozi pokryciem kary. Występują także month-to-month leases miesięczne umowy najmu, ale zakłądają zwykle dużo wyższy czynsz.

2. Weryfikacja 

Najemcy przed podpisaniem umowy przechodzą weryfikację: sprawdza się ich SSN, Credit Score i zatrudnienie. Czasem wymagane są nawet referencje, zatwierdzenie przez Home Owners Association, wyciągi z konta bankowego lub… kopie zeznań podatkowych. Ale bez obaw. W przypadku, gdy ich nie posiadasz, istnieje możliwość alternatywnych poświadczeń, np. podpisania umowy z co-signerem. 

3. Rynek wynajmu

Mieszkania wynajmowane są najczęściej w communities, czyli kompleksach zarządzanych przez firmy i posiadających dodatkowe zaplecze (siłownie, club house, basen). Rzadziej są to mieszkania od prywatnych właścicieli.

4. Depozyt

Kaucje nie są tak wysokie, jak w Polsce i często zabezpiecza się je czekiem.

5. Ubezpieczenie

W Stanach zwykle wymaga się, aby najemca wykupił ubezpieczenie (renter’s insurance), które chroni go przed stratami wynikającymi z kradzieży, pożaru lub innych zdarzeń.

6. Opłaty za aplikację

Chcąc wynająć mieszkanie, trzeba liczyć się z niewielką opłatą (np. $30 za osobę dorosłą) tzw. application fee.

7. Opłaty za media

Opłaty za media (gaz, prąd, wodę) są zwykle rozliczane osobno. Każde communities ma własne regulacje: niektóre pobierają dodatkowe opłaty za parking czy posiadanie zwierząt.

Ofert wynajmu mieszkań można szukać na Zillow.com, Apartments.com czy Craiglist. A więcej informacji o tym, jak znaleźć najlepsze sąsiedztwo, ułatwić sobie start w USA czy kupić tu dom, znajdziesz w Klubie Tajniki Ameryki!

Sylwia Sowa-Hawdziejuk

Specjalistka z zakresu marketingu produktowego i digital marketingu. Pasjonatka popkultury, podróży i USA. Na co dzień mieszka w Dolinie Krzemowej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *