Chcę się przenieść do USA. Od czego zacząć? Jak zamieszkać w USA? – Tajniki Ameryki
 

Chcę się przenieść do USA. Od czego zacząć? Jak zamieszkać w USA?

03/16/20232
Zamieszkać w Ameryce to piękne marzenie. Dla wielu jednak przez lata, a może i na zawsze pozostaje ono jedynie w sferze marzeń. Czy rzeczywiście tak trudno jest zamieszkać w USA? Czy dla przeciętnej osoby amerykańskie życie “jak z filmów” jest faktycznie nierealnym marzeniem? Oczywiście, że nie! Cała idea społeczności Tajniki Ameryki opiera się właśnie na przekonaniu, ale i na wiedzy, o tym, że drzwi do Ameryki stoją otworem, choć droga do nich jest pełna wyzwań i nie należy do łatwych. 
Jednak od czego w ogóle zacząć myślenie o przeprowadzce? Obowiązujący w USA system wizowy sprawia, że do Ameryki, w przeciwieństwie do wielu innych krajów, nie można tak po prostu przyjechać i legalnie zamieszkać. Podobnie nie można pracować bez pozwolenia na pracę, a bez prywatnego ubezpieczenia nie będziemy mieć żadnej opieki zdrowotnej. Dlatego – celem urealnienia marzenia o Stanach – przygotowaliśmy poniższe zestawienie, które będzie świetnym punktem wyjścia na drodze do realizacji American Dream.

 

Szanse na wizę

Wstęp do wszystkich rozważań o Ameryce: wiza! Niezależnie od tego kim jesteś, ile masz lat, czym się zajmujesz i ile masz pieniędzy na koncie, żeby znaleźć się w USA na dłużej lub na stałe będziesz potrzebować wizy. Najprościej jest zdobyć ESTA, czyli bezwizowe zezwolenie na wjazd do USA na maksymalnie 3 miesiące lub wizę turystyczną, która odpowiednio uargumentowana może pozwolić na pobyt do 6 miesięcy, jednak obie pozwalają wyłącznie na podróż do USA w celach turystycznych lub spotkań biznesowych. Są zatem świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz zwiedzić Stany i zobaczyć, czy faktycznie jest to miejsce dla Ciebie, nie są jednak wystarczającą opcją dla osób, które realnie myślą o zalegalizowaniu swojego pobytu w USA. Na jakie wizy warto zatem zwrócić uwagę? Wszystkich możliwych wiz jest łącznie kilkadziesiąt. O najciekawszych kategoriach pisaliśmy TUTAJ, przybliżając specyfikę wiz imigracyjnych, pracowniczych i studenckich. Poszukując odpowiedniej, warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • Czy jesteś zainteresowany studiowaniem lub wymianą kulturową w USA? Wizy studenckie i programy typu Work&Travel lub Au Pair to świetna i stosunkowo nieskomplikowana opcja na spędzenie w USA dłuższego czasu. Co jednak ważne, wcale nie musisz być studentem, ani mieć dwudziestu lat, żeby wyjechać do Stanów w oparciu o wizę studencką. Wiza ta nie ma bowiem ograniczeń wiekowych oraz można nią objąć rodzinę, dlatego korzystają z niej również osoby “już-nie-dwudziestoletnie”, które są otwarte na zdobywanie nowej wiedzy (np. w szkołach językowych, czy w ramach kursów biznesowych) i jednocześnie chcą zorientować się w realiach życia w USA. Więcej o wizie studenckiej TUTAJ i TUTAJ.
  • Czy pracujesz w zawodzie, który jest pożądany z punktu widzenia interesów USA? Wizy pracownicze, ale też wizy imigracyjne, takie jak EB1 czy EB2 kierowane są do profesjonalistów różnych zawodów, specjalistów, profesorów, etc. W opisach wymogów do każdej z tych wiz TUTAJ i TUTAJ sprawdź, czy pracujesz w zawodzie, dla którego można skorzystać ze szczególnej ścieżki imigracyjnej. Przyjrzyj się także możliwościom oferowanym przez Twojego pracodawcę lub poszukaj pracodawcy, który zapewnia relokację. W Polsce funkcjonuje wiele amerykańskich firm, nie tylko z branży IT, które oferują swoim pracownikom wizy H1B, czy L1. 
  • A może prowadzisz w Polsce biznes i myślisz o globalnej ekspansjI lub masz pomysł i chciałbyś otworzyć swoją firmę właśnie w USA, kolebce przedsiębiorczości? Prowadzenie działalności w Stanach w wielu aspektach różni się od tego, co znamy w Polsce. Jedną z tych różnic (pozytywną!) jest łatwość rozpoczęcia prowadzenia działalności, praktycznie z dnia na dzień. O tym jak założyć i rozwijać firmę w USA pisaliśmy TUTAJ. Prowadzimy też konsultacje dla firm, jeśli potrzebujesz dopasowanej pomocy.
  • Czy możesz liczyć na rodzinę? Wizę możesz uzyskać poprzez bycie “sponsorowanym” przez członka rodziny mieszkającego w USA i spełniającego odpowiednie wymogi co do stopnia pokrewieństwa. Najkrótszy proces jest dla rodziców obywateli USA i małżonków obywateli (6mcy-rok), a najdłuższy na linii rodzeństwa (12-13 lat). Rodzice będący obywatelami USA mogą składać wnioski dla dorosłych dzieci, oczekuje się w kolejce ok 8-10 lat. 
  • A może odrobina szczęścia? Niezmiennie szansą pozostaje loteria, dzięki której możesz tak po prostu wylosować zieloną kartę i z dnia na dzień stać się pełnoprawnym członkiem amerykańskiej społeczności. Takich szczęśliwców mamy także w Klubie, a cały proces od losowania do zamieszkania znajdziesz szczegółowo opisany TUTAJ.
  • Przeanalizuj też sytuację pozostałych członków swojej rodziny w przypadku wizy pracowniczej. O ile bowiem dzieci do 21 lat będą zwyczajowo i bez problemu objęte Twoją wizą, o tyle wiza dla małżonka może mieć ograniczenia co do tego, czy będzie on mógł pracować na terenie USA.

Ile to będzie kosztować?

Choć znane są historie osób, które przyjechały do Stanów z dosłownie kilkoma dolarami w kieszeni i odniosły spektakularny sukces, to zdecydowanie lepiej jest przyjechać zabezpieczonym, a przynajmniej wyposażonym w wiedzę o tym, ile faktycznie zapłacimy za realizację amerykańskie marzenia. W pierwszej kolejności trzeba pamiętać o kosztach procedury wizowej, które mogą wynieść od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy dolarów, w zależności od tego o jaką wizę aplikujemy i czy korzystamy ze wsparcia prawnika imigracyjnego. Natomiast to, co wielu interesuje najbardziej to bieżące koszty życia w USA. Zmiennych jest tutaj wiele, w zależności od Stanu, w którym zamieszkamy, czy liczebności naszej rodziny, jednak świetnym punktem wyjścia jest obszerne i bardzo aktualne (22/23) wyliczenie kosztów początkowych miesięcy życia w Stanach (dla rodziny dwuosobowej oraz dla rodziny 2+2), przygotowane przez naszą Klubowiczkę Magdę, które znajdziesz TUTAJ.

Jak znaleźć pracę?

Szukanie pracy w Stanach zacznij od następujących przemyśleń i faktów: 

  • Jaki jest twój zawód i jakie masz kwalifikacje. Koniecznie sprawdź, czy możesz zacząć wykonywać swój zawód w Stanach “od ręki”, czy też wymagać to będzie nostryfikacji dyplomu, zdania egzaminu zawodowego, uzyskania licencji czy innej formy potwierdzenia Twoich kwalifikacji na amerykańskim rynku.
  • Szukając pracy miej świadomość kulturowych różnic w podejściu do rekrutacji, takich jak przykładowo fakt, że absolutnym standardem jest brak zdjęcia w CV (w USA nazywane resume). Przydatne są także liczne triki, jakimi nasi Klubowicze na bieżąco dzielą się w ramach kanału “praca” na platformie Discord, np.: zmień ustawienia na Linkedin pokazując, że szukasz pracy i że chodzi o pracę na terytorium USA; koniecznie załóż amerykański numer telefonu (korzystając z licznych metod pozwalających na założenie go będąc jeszcze w Polsce, o których też rozmawiamy w Klubie), etc.
  • Nie daj się zaskoczyć w trakcie rozmowy o pracę. Zapoznaj się z typowymi dla USA formami zatrudnienia. Dowiedz się czym jest kontrakt, a czym umowa W-2. Również o tym temacie pisaliśmy więcej TUTAJ.
  • Poznaj ludzi o podobnych jak Twoje kwalifikacjach, poznaj ich doświadczenia i rekomendacje. Networking (ten towarzyski ale często także ten zawodowy) jest jednym z niezaprzeczalnych atutów członkostwa w Klubie.

W jakim Stanie zamieszkać? 

Do wyboru mamy 50 stanów, różniących się krajobrazem, pogodą, upodobaniami politycznymi, mentalnością mieszkańców, czy kosztami życia. Bardzo często wybór stanu determinowany będzie przez pracę, w ramach której relokujemy się do Stanów, czy rodzinę, do której jedziemy i przy boku której będziemy rozpoczynać swoją amerykańską przygodę. Nierzadko jednak osoby wykonujące wolne zawody, zwycięzcy loterii wizowej, czy studenci nie mając żadnych czynników, które kierowały by je do konkretnego stanu, mogą dowolnie wybierać swój przyszły amerykański dom. Zanim jednak dokonasz tego wyboru “palcem po mapie”, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: ceny i koszty życia, podatki, polityka danego stanu, rynek nieruchomości, możliwości zatrudnienia, klimat i pogoda, Polonia, bezpieczeństwo, poziom szkolnictwa, mentalność, etc.).

Czy zatem twój wybór padnie na ciepłą i słoneczną, ale jednocześnie bardzo drogą do życia Kalifornię, czy jednak tańszą, słoneczną i charakteryzująca się ekstremalną wilgocią Florydę? Jeśli zależy Ci na licznej Polonii i bardziej europejskim klimacie (pogodowym i politycznym), swoje kroki skierujesz zapewne w stronę Chicago, Nowego Jorku bądź Bostonu. A może zdecydujesz się na amerykański klimat z krwi i kości, czyli Teksas lub Arizonę?

Wśród naszych Klubowiczów, którzy mieli komfort wyboru odpowiedniego miejsca, pośród najczęściej wymienianych znalazły się: Kalifornia, Północna Karolina, Floryda, Teksas (a konkretnie Austin) oraz Kolorado.

Gdy już podejmiesz decyzję, czas pomyśleć o wynajmie mieszkania. Jest to bardzo trudne, choć nie niemożliwe, jeśli chcesz zrobić to będąc jeszcze w Polsce. Bez wątpienia jednak pozwoli uniknąć kosztów kilkutygodniowego wynajmu w ramach np. Airbnb. Ofert wynajmu długoterminowego szukaj między innymi na craiglist.org lub zillow.com

Przygotowania czas zacząć

Na koniec kilka słów o czasie. Myśląc o przeprowadzce warto wiedzieć o kilku faktach. Po pierwsze, procedury wizowe trwają miesiące, a najczęściej lata. Nawet po wylosowaniu Zielonej Karty w loterii wizowej, od wyniku do wyjazdu upłyną miesiące, a przy wizach EB1 i EB2 standardowy czas procedowania to około rok. Zatem jeśli myślisz poważnie o wylocie, zacznij działać jak najszybciej, bo od pierwszych kroków do faktycznego zamieszkania w USA i tak najczęściej upłyną ca. 1-2 lata. Po drugie, decydując się już na wyjazd, zwróć uwagę na: aspekt podatkowy (ważne jeśli wylatujesz w pierwszej vs. drugiej połowie roku), enrollment do szkół i przedszkoli (do zapisania dzieci do szkoły wystarczy adres zamieszkania, nie potrzeba stałego pobytu), wysoki vs. niski sezon dla najmu nieruchomości, czy aktualny stan kolejek w DMV.

Mamy nadzieję, że ten wpis pozwolił Ci całkiem konkretnie spojrzeć na różne aspekty związane z przeprowadzką do USA i uwierzyć, że marzenie o Ameryce nie musi pozostawać wyłącznie w sferze marzeń. Jednocześnie, na drodze do jego realizacji jest ogrom aspektów, o których trzeba pomyśleć i które trzeba zaplanować po to, aby zapewnić sobie w Stanach w miarę miękkie lądowanie 🙂 Klub Tajniki Ameryki powstał po to, aby dzielić się sprawdzoną wiedzą i konkretnymi poradami, które w niesamowity sposób ułatwiają ten pełen wyzwań proces. Dla wielu członków Klubu droga do spełnienia amerykańskiego marzenia była usiana trudnościami, tym bardziej więc chcą uczynić ją łatwiejszą dla innych – i tak też się dzieje, a Klubowicze często przeprowadzają się do USA przy wsparciu i kibicowaniu całej społeczności. Po sprawdzone informacje, ekspercką wiedzę, rzetelne porady i po bieżące wsparcie zaangażowanej społeczności, niezmiennie zapraszamy do dołączenia.  

Zespół Tajniki Ameryki

*Informacje zawarte w tym artykule nie stanowią porady prawnej, są natomiast oparte na realnych doświadczeniach członków Klubu Tajniki Ameryki i wiedzy klubowych ekspertów. 

Photo by Stephen Leonardi

Tajniki Ameryki

Klub Tajniki Ameryki to droga na skróty do amerykańskiego snu. Klub otwiera ścieżki dla tych, którzy chcą tu zamieszkać oraz pomaga w dalszym rozwoju na emigracji. Od wiz przez zdolność kredytową, rynek pracy, mieszkania, podatki, zdrowie i edukację. Więcej w zakładce MISJA. Dołącz do nas już dziś!

2 comments

  • Martyna

    09/14/2024 at 10:45 AM

    Hi, I would like to move to USA to city New York. I trying do some steps in that way. 🙂 please help me to realize my dream😊

    Reply

  • Marcinkowski Artur

    11/04/2024 at 4:05 AM

    Proszę o wyjazd do USA z powodów osobistych . Polska to kraj układów cały czas Komuna . Pragnę zacząć Życie odnowa .

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *