Jaka wiza na start w USA? Jakie są rodzaje wiz do USA? – Tajniki Ameryki
 

Jaka wiza na start w USA? Jakie są rodzaje wiz do USA?

02/23/20232
Dla osób myślących poważnie o przeprowadzce do USA punktem wyjścia, a niekiedy i największą bolączką jest konieczność zdobycia wizy. I choć zniesienie wiz turystycznych dla Polaków to świetna wiadomość, to niestety nie ma z niej wiele pożytku dla tych, dla których Stany są czymś więcej niż krótką turystyczną przygodą. Spośród kilkudziesięciu możliwych wiz, poniżej przedstawimy skrótowe informacje o ich najciekawszych kategoriach. Niektóre z nich omawiamy w dużym szczególe w Klubie Tajniki Ameryki w dedykowanych kanałach dyskusyjnych oraz podczas spotkań na żywo z naszymi prawnikami imigracyjnymi – zupełnymi mistrzami w tych kwestiach.

 

Uwaga! Rozważasz stały pobyt w USA i nie wiesz, jaką wizę wybrać? Sprawdzony prawnik to wsparcie na wagę złota. Skorzystaj z konsultacji z ekspertami imigracyjnymi, którzy stoją za sukcesami wizowymi setek Klubowiczów. Będąc w Klubie zapłacisz za konsultację o $50 mniej! Już blisko 200 Klubowiczów skorzystało z doradztwa naszych biur, kilkudziesięciu jest już w procesie wizowym, a pierwsi dostali już akceptacje. Zapisz się tutaj.

 

Oto opinie Klubowiczów po uczestnictwie w meetupach o wizach:

#Mega wiedza i bardzo dużo informacji. Pojawiło mi się światełko w tunelu i nowa opcja wizy do rozważenia! – Martyna Małycha.
#To moje najlepiej wydane pieniądze od bardzo bardzo dawna. Klub dodał mi wiary, że jednak się uda. Dziękuję, że tu jestem – Maja A.
#Mi przede wszystkim Klub uświadomił i dał wiarę, że się DA, że to możliwe, a prawo wcale nie działa przeciwko nam, trzeba tylko wiedzieć jak to ugryźć. A to świetne miejsce, żeby się tego dowiedzieć. Czekam na kolejny meetup! – Monika Łączek.
#Niespodziewanie dowiedziałem się kilka nowych informacji, których nie brałem pod uwagę! Dla mnie na duży plus meetup! – Robert Marcinowski
#Super spotkanie, masa informacji! Już wiem, ze to faktycznie kierunek, w którym mam szanse pójść – Aleksandra Gorczyńska
#Cieszę się ze tu trafiłem! Super atmosfera, fajni ludzie, mega przydatne informacje i czuje ze znów chciałbym wyjechać do USA – szkoda ze was nie znałem 20 lat temu napewno bym się nie zraził do USA po odrzuceniu wniosku wizowego i próbowałbym dalej, duże dziękuję! 😄- Robert Kurek

I. Wizy Turystyczne, czyli Wizy B2/rejestracja w ESTA

Wiza turystyczna pozwala wyłącznie na czasowy pobyt, najczęściej maksymalnie 6 miesięcy (90 dni dla ruchu bezwizowego w ramach ESTA) i nie pozwala na pracę w USA. Wizy turystyczne przeznaczone są do odwiedzenia Stanów dla przyjemności, a także do celów biznesowych takich jak negocjacje, konferencje, spotkania, wydatki, inwestycje. Są oczywiście osoby, które wykorzystują ten rodzaj wizy, żeby dostać się do Stanów, a następnie szukać kolejnej drogi i jest to jedna z opcji dążenia do legalnego pobytu i stałego zamieszkania w Stanach. Jeśli interesuje Cię temat „przedłużania” wiz turystycznych zobacz TUTAJ.

II. Wizy Pracownicze – Nieimigracyjne

Tak zwane wizy pracownicze to nic innego jak pozwolenie na czasową pracę w USA, zazwyczaj związane z relokacją w ramach firmy czy inwestycją w USA. Jako przykład można tutaj np. wymienić:

  1. Wizę H1B (dla pracowników etatowych). To najpopularniejszy rodzaj wizy pracowniczej, w ramach której pracodawca z USA, po uzyskaniu uprzedniej zgody zatrudnia obcokrajowca na etat. Aby uzyskać zgodę pracodawca musi wykazać, że pracownik, obcokrajowiec, którego chce zatrudnić jest wysokiej klasy, wykształconym specjalistą w swojej dziedzinie (specjalizację trzeba dokładnie udowodnić, a do tego najlepiej mieć kierunkowe wyższe wykształcenie zdobyte na uczelni honorowanej przez USA). Procedura wizowa odbywa się poprzez złożenie odpowiednich dokumentów i wniosków przez pracodawcę, a wnioski rozpatrywane są raz do roku, w kwietniu. Wiza wydawana jest na określony czas (rok/trzy lata) z możliwością przedłużenia. Małżonkowie posiadacza tej wizy mogą przebywać na terenie USA (po złożeniu aplikacji na tzw. zależną wizę – H4) w czasie trwania wizy, ale nie mogą pracować.
  2. Wizę O1 (za szczególne osiągnięcia naukowe i artystyczne). Tak zwane extraordinary ability visas czy wizy artystyczne są popularne wśród aktorów, reżyserów, producentów filmowych, muzyków, czyli osób związanych ze światem rozrywki, a także sportowców, naukowców i biznesmenów. Z pewnością to na podstawie tego dokumentu wielu polskich artystów rozpoczyna pobyt w Stanach próbujących swoich sił w Hollywood. Co ciekawe, udaje się ją też załatwić na przykład dla fryzjerów i tatuażystów (zapewne każdy zawód, który można przypisać do świata rozrywki, może kwalifikować się do aplikowania o tę wizę). Aby ją otrzymać, trzeba spełnić co najmniej trzy z ośmiu kryteriów wskazujących na narodowe lub międzynarodowe osiągnięcia w dziedzinach: nauka, sztuka, edukacja, biznes, sport, rozrywka i film. Na korzyść kandydata świadczą na przykład nagrody, publikacje, członkostwo w organizacjach, wysokie wynagrodzenie, a także listy rekomendacyjne od wpływowych osób ze swojej branży. Do otrzymania wizy O1 potrzebny jest amerykański sponsor – osoba, która występuje w imieniu składającego wniosek i potwierdza chęć współpracy z nim. Należy także przedstawić plan projektów na czas trwania wizy oraz wysokość proponowanego wynagrodzenia. Przyznanie wizy nie oznacza jednak żadnego formalnego związania wnioskującego i sponsora w pracy zawodowej. Wiza O1 daje dużą swobodę działania: można pracować w różnych organizacjach, pracować na własny rachunek i czerpać zyski. Wizy O1 wydawane są zazwyczaj na 2-3 lata. Małżonkowie posiadacza wizy O1 nie mogą pracować. Jest jedynie przewidziana kategoria pod nazwą wizy O2 dla osoby, bez której posiadacz O1 nie może pracować.

    Wizy O1, za szczególne osiągnięcia naukowe i artystyczne to droga do USA nie tylko dla sportowców, czy producentów filmowych, ale też dla fryzjerów czy tatuażystów!

  3. Wizę L1. Ta wiza z kolei dzieli się na dwie kategorie. Pierwszą z nich jest wiza L1A dotycząca członków przedsiębiorstw lub organizacji – dyrektorów, managerów i prezesów korporacji, którzy pracowali w danej firmie na tym stanowisku przez min. rok i teraz mają być przeniesieni do oddziału tej samej firmy w USA. Powinni mieć znaczne doświadczenie w zatrudnianiu osób do pracy. Drugą podkategorią jest natomiast wiza L1B dla osób ze specjalistycznym wykształceniem i doświadczeniem na wysokich stanowiskach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Obecnie dla Polaków te typy wiz mogą być przyznane na rok z możliwością przedłużenia o dwa lata. W związku z nowymi regulacjami, małżonkowie posiadaczy wizy L1 nie muszą wypełniać już wniosku o tzw. Employment Authorization Card w celu otrzymania pozwolenia na pracę.
  4. Wspomnieć można w tym miejscu również o Wizie E2, czyli tzw. wizie inwestorskiej/inwestycyjnej. Ma ona  dwie podkategorie: inwestora, czyli osoby, która wydaje pieniądze na funkcjonowanie danej firmy, oraz pracownika. W przypadku Polaków inwestycja musi pochodzić z polskich środków. Pracownik zaś musi pełnić w przedsiębiorstwie znaczącą rolę, która jest zgodna z jego/jej wykształceniem lub doświadczeniem. Jednocześnie firma musi posiadać podstawy do działania, istnienia i rozwoju, najlepiej, jeśli zatrudnia już amerykańskich pracowników i ma znaczące, nieodwracalne wydatki rzędu przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy dolarów. W tym przypadku bardzo pomocna jest rola prawnika, który umiejętnie zobrazuje każdy aspekt funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa.

Wizy pracownicze nazywane są nieimigracyjnymi, bo w przypadku każdej z nich zakłada się, że kandydat przylatuje do USA wyłącznie w celu pracy, a nie emigracji i zostania na całe życie.

III. Wizy Imigracyjne

Wizy imigracyjne to inaczej wizy na pobyt stały. To właśnie wizy imigracyjne są najbardziej pożądaną drogą do zamieszkania w USA i zdobycia zielonej karty, a następnie obywatelstwa. Mamy cztery kategorie wiz imigracyjnych:

 

  1. Wizy rodzinne

    Wizy dla członków najbliższej rodziny obywatela USA i inne wizy rodzinne. Sytuacja tutaj jest całkiem prosta, choć proces wizowy może trwać nawet latami i nie ma gwarancji sukcesu. Wiza jest zawsze składana przez obywatela USA, który sponsoruje swojego krewnego z Polski. Zakres członków rodziny, których można objąć wizą rodzinną obejmuje: małżonka i dzieci obywatela USA w stanie wolnym w wieku poniżej 21 lat (wiza dla członków najbliższej rodziny) oraz niektórych dalszych krewnych jak np. rodzeństwo czy pasierbów. Co ciekawe: dziadkowie, ciotki, wujkowie, teściowie i kuzyni nie mogą składać petycji dla krewnych na pobyt stały w USA

  2. Wizy pracownicze

    Imigracyjne wizy tzw. pracownicze to zdecydowanie ważna kategoria dla osób, które są zdeterminowane zamieszkać w USA, ale wydaje im się, że nie ma dla nich oczywistej drogi. W tej kategorii mieszczą się bowiem między innymi wizy dla osób o nadzwyczajnych uzdolnieniach w dziedzinie nauki, edukacji, sztuki, biznesu i sportu: wybitnych profesorów i naukowców, niektórych członków zarządu i dyrektorów międzynarodowych korporacji, ale też dla osób o wyjątkowych uzdolnieniach w dziedzinie nauki, sztuki i biznesu oraz przedstawicieli określonych zawodów, czy dla wysokiej klasy specjalistów posiadających wyższe stopnie naukowe lub ich odpowiedniki, lub tytuł licencjata i co najmniej 5 lat doświadczenia w danej dziedzinie. Co istotne, to właśnie o niektóre z powyższych wiz można ubiegać się samodzielnie, czyli nie posiadając pracodawcy ani oferty pracy w USA.

    Doświadczenie Klubu pokazuje, że ten rodzaj wiz (zwłaszcza tzw. Kategorie EB1 oraz EB2 NIW) jest bardzo skuteczną, choć nieoczywistą i często niedocenianą drogą do USA. Wizy EB1, czy EB2 NIW (National Interest Waiver) w opcji tzw. self-sponsored, czyli bez udziału i wsparcia jakiejkolwiek osoby trzeciej z USA okazują się bardzo często przepustką do marzeń o Stanach dla osób z szeroko pojętego “biznesu”, które nie mogą skorzystać z żadnej innej opcji. Kryteria wizowe, choć rygorystycznie sformułowane są tak naprawdę stosunkowo pojemne oraz elastyczne, a doświadczony prawnik stanowi nieocenione wsparcie w analizie wymogów wizowych i ocenie konkretnej sytuacji. O tych wizach napisaliśmy więcej TUTAJ i TUTAJ. Poczytaj koniecznie.

    Jeżeli zaś mamy ofertę pracy od amerykańskiego pracodawcy, który chce nas zatrudnić, to możemy ubiegać się o wizę EB3. Jest to wiza „sponsorowana” przez pracodawcę, czyli w oparciu o biznes, prosperowanie firmy i obiecane wynagrodzenie na danym stanowisku. Jest to proces złożony, ale możliwy. W przypadku większości zawodów (wyjątkiem są pielęgniarze, nauczyciele, fizjoterapeuci, naukowcy… lista jest zawarta w „Schedule A” Designation Petitions) pracodawca musi udowodnić, że nie udało się znaleźć innego, odpowiedniego kandydata na to stanowisko na amerykańskim rynku, a kandydat/ka powinien/na spełniać kwalifikacje takie jak wykształcenie czy/i doświadczenie związane z oferowanym stanowiskiem.

  3. Wizy dla specjalnych kategorii imigrantów

    Do tej kategorii należą m.in. niektórzy duchowni i przedstawiciele wyznań religijnych, czy niektórzy pracownicy organizacji międzynarodowych.

  4. Wizy w ramach Programu Wizowego DV, czyli loterii

    Loteria to chyba najprostszy sposób na zdobycie zielonej karty, czyli możliwość stałego pobytu w Stanach, legalnej pracy, a po 5 latach zdobycia amerykańskiego obywatelstwa. Najprostszy, oczywiście pod warunkiem, że uda Ci się zieloną kartę wylosować 🙂 Szczęśliwców jest 50,000 każdego roku. Nasze doświadczenie pokazuje, że szanse są niestety niewielkie, a w Klubie prawie każdy brał udział w loterii po 10 i więcej razy. Także zdecydowanie lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i popracować nad wizą imigracyjną. Dla szczęśliwców, którym udało się wylosować zieloną kartę, wszystkie niezbędne szczegóły i formalności opisaliśmy TUTAJ.

    Doświadczenie Klubu pokazuje, że wizy EB1 i EB2 są bardzo skuteczną, choć nieoczywistą i często niedocenianą drogą do USA.

IV. Wizy Studenckie

Bardzo ciekawym sposobem na legalny start w USA może być pójście na studia i otrzymanie wizy studenckiej. Oczywiście także w tym przypadku trzeba przejść przez kilka formalnych etapów. Najpierw, ubiegając się o przyjęcie na uczelnię, musisz udowodnić, że jesteś w stanie zapłacić za czesne i koszty życia. Jeśli z sukcesem przejdziesz rekrutację i zostaniesz przyjęty/a, międzynarodowe biuro danej uczelni wystawi Ci dokument I-20 potwierdzający akceptację. Następnie przez internet wypełniasz wniosek o wizę F-1 i umawiasz się na wizytę z konsulem. 

Wiza studencka cieszy się duża popularnością wśród osób, które chcą zacząć swoją przygodę z USA. Proces ubiegania się o nią jest stosunkowo nieskomplikowany, a koszty startu w USA z wizą studencką wcale nie muszą przyprawiać o ból głowy. W USA funkcjonuje wiele uczelni, tzw. nietytularnych, na których można kończyć kursy językowe czy biznesowe, korzystając właśnie z uroków wizy F-1, a za które czesne może wynosić nawet zaledwie kilkaset dolarów miesięcznie (w porównaniu z horrendalnym kwotami na uczelniach Ivy League, czy innych tytularnych). Co więcej na wizie studenckiej istnieją ograniczone możliwości pracy (czasowo/na terenie kampusu/w okresie wakacji), można na niej zabrać do USA rodzinę i nie ma wcale ograniczeń wiekowych! Temat wiz studenckich jest gorąco dyskutowany w Klubie, a więcej informacji znajdziesz w naszych wpisach w tym temacie TUTAJ i TUTAJ.

Istnieją też popularne programy wymiany kulturowej, w ramach których odbywa się staż / praktyki / pracę letnią w USA na wizie J1 (au pair, Work and Travel). Po więcej informacji o warunkach funkcjonowania na tej wizie należy skierować się do agencji, które taką wymianę oferują.

Jak widać powyżej, sposobów na start w USA jest bez liku i jeśli naprawdę marzysz o zrealizowaniu swojego American dream, to z pewnością znajdziesz opcję dla siebie. Zdobycie wizy wymaga jednak dużej pracy i determinacji, a także dobrej znajomości specyfiki procedur wizowych i związanych z tym formalności. Doświadczenie społeczności Klubu Tajniki Ameryki z pewnością czyni te procesy łatwiejszymi i bardziej zrozumiałymi. Różnorodność wiz sprawia, że dla każdej osoby można rozpatrywać indywidualny plan imigracji, oparty o jej wykształcenie, zawód, wiek, specjalizację, etc. Czasami specyfika procesu wizowego wymaga zaangażowania amerykańskich prawników imigracyjnych, których wsparcie w znaczący sposób zwiększa szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku wizowego – namiary na sprawdzonych specjalistów również znajdziesz w Klubie. Dołączając do Klubu otrzymasz naszego e-booka z pakietem informacji niezbędnych na dobry start.

 

*wszystkie powyższe informacje wynikają z naszej wiedzy lub doświadczeń bądź pochodzą z ogólnie dostępnych źródeł. Więcej informacji o formalnych aspektach procedur wizowych znajdziesz na stronach ambasady USA oraz USCIS.  

Tajniki Ameryki

Klub Tajniki Ameryki to droga na skróty do amerykańskiego snu. Klub otwiera ścieżki dla tych, którzy chcą tu zamieszkać oraz pomaga w dalszym rozwoju na emigracji. Od wiz przez zdolność kredytową, rynek pracy, mieszkania, podatki, zdrowie i edukację. Więcej w zakładce MISJA. Dołącz do nas już dziś!

2 comments

  • Mada

    03/02/2023 at 12:25 PM

    Bardzo dziękuję za wszystkie informacje. Kawał rzetelnej wiedzy. Temat który stresuje większość z nas przed wyjazdem przedstawiony profesjonalnie.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *