Jakie są rodzaje wiz do USA dla specjalistów, pracowników i przedsiębiorców? – Tajniki Ameryki
 

Jakie są rodzaje wiz do USA dla specjalistów, pracowników i przedsiębiorców?

02/26/20240
Od lat Stany Zjednoczone przyciągają talent z całego świata. Dzięki różnorodności opcji wizowych, ludzie o unikalnych umiejętnościach, przedsiębiorcy oraz pracownicy różnych specjalizacji, mogą znaleźć swoje miejsce w amerykańskiej gospodarce. W tym krótkim i treściwym przewodniku omawiamy najpopularniejsze typy wiz: L1, E2, O1, H1B, EB1, EB2 i EB3. Opisujemy, na czym każda z nich polega, oraz przedstawimy przykładowe profile kandydatów. Jest to skrótowa lista przybliżająca podstawowe wytyczne. Wielu członków Klubu Tajniki Ameryki jest dowodem na to, że niemożliwe staje się możliwe i marzenia o stałym pobycie się spełniają!

 

Uwaga! Rozważasz stały pobyt w USA i nie wiesz, jaką wizę wybrać? Sprawdzony prawnik to wsparcie na wagę złota. Skorzystaj z konsultacji z ekspertami imigracyjnymi, którzy stoją za sukcesami wizowymi setek Klubowiczów. Będąc w Klubie zapłacisz za konsultację o $50 mniej! Już blisko 200 Klubowiczów skorzystało z doradztwa naszych biur, kilkudziesięciu jest już w procesie wizowym, a pierwsi dostali już akceptacje. Zapisz się tutaj.

 

Wiza L1: Transfer Wewnętrzny w Firmie

Wiza L1A skierowana jest do menedżerów i kierowników wyższego szczebla, którzy podejmują kluczowe decyzje strategiczne w firmie. Muszą oni zarządzać znaczącym działem firmy, podległym personelem lub pełnić inną kluczową funkcję organizacyjną.

Dana osoba musi być zatrudniona przez firmę międzynarodową na stanowisku menedżerskim lub kierowniczym przez co najmniej ostatni rok, oraz firma musi posiadać lub otwierać oddział w USA.

Przykład: Kasia, menedżerka projektu w międzynarodowej firmie IT w Polsce, zostaje przeniesiona do amerykańskiego oddziału, aby nadzorować wdrożenie nowych technologii.

Wiza L1B przeznaczona jest dla pracowników o specjalistycznej wiedzy dotyczącej produktów firmy, procesów operacyjnych, technik badawczych lub innych aspektów, które są unikalne dla danego przedsiębiorstwa i trudno dostępne na amerykańskim rynku pracy.

Dana osoba musi mieć specjalistyczną wiedzę, która jest kluczowa dla operacji firmy.

Przykład: Tomasz, inżynier specjalizujący się w zaawansowanej technologii AI w niemieckiej firmie tech, zostaje przeniesiony do USA, aby wspierać rozwój lokalnych projektów.

Dokładny opis wiz L z wyjaśnieniem wymagań omówiliśmy w tym poście

 

Wiza E2: Wiza dla Inwestorów

Wiza E2 jest przeznaczona dla obywateli krajów mających umowy handlowe z USA, którzy dokonują znaczącej inwestycji w amerykańską firmę. Inwestycja musi być wystarczająco duża, aby zapewnić stabilne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, z reguły minimalnie rzędu $30,000-$50,000. Wszystko, co trzeba wiedzieć o tej wizie, zamieściliśmy w tym wpisie

Przykład: Anna, przedsiębiorczyni z Polski, inwestuje w budowę restauracji w USA, co pozwala jej na uzyskanie wizy E2.

 

Wiza O1: Dla Osób o Nadzwyczajnych Umiejętnościach

Wiza O1 jest skierowana do osób o wyjątkowych zdolnościach w dziedzinach nauki, sztuki, zdrowia, edukacji, biznesu czy sportu, lub osiągnięciach w produkcjach filmowych i  telewizyjnych.

Przykład: Ania, modelka z sukcesami z Polski, otrzymuje wizę O1, aby przyjmować zlecenia z USA. 

 

Wiza H1B: Specjalność Zawodowa

Wiza H1B jest opcją dla pracowników wykonujących zawody wymagające teoretycznej i praktycznej wiedzy specjalistycznej. Często dotyczy to branż takich jak IT, inżynieria, finanse.

Przykład: Nyna, programistka z Indii, specjalizująca się w rozwoju oprogramowania, otrzymuje H1B, aby dołączyć do firmy technologicznej w Silicon Valley. 

Pytania? Wątpliwości? Wizy nieimigracyjne H1B oraz O1 rozkładamy na czynniki pierwsze w tym wpisie.

 

Wizy EB: Wizy Imigracyjne dla Pracowników

EB1 jest dla osób o nadzwyczajnych zdolnościach, artystów, wybitnych profesorów, badaczy oraz niektórych pracowników kadry kierowniczej i menedżerskiej, jest to wiza tzw. Self sponsorship, czyli występujemy o nią sami, nie potrzebujemy żadnej firmy, która nas „przeniesie” do USA. Często jest to wiza wybierana przez osoby nagradzane, np. aktorów, muzyków, sportowców. Z tego powodu bywa nazywana „wizą noblistów”. Szerszy opis wymagań na można znaleźć tutaj

Przykład: Marcin, producent filmowy z sukcesami na skalę międzynarodową i uznaniem w swojej dziedzinie, kwalifikuje się do EB1.

EB2 jest dla profesjonalistów posiadających zaawansowane stopnie naukowe lub osoby o wyjątkowych zdolnościach w nauce, sztuce lub biznesie, wyróżniających się w danej dziedzinie. Wizy z kategorii EB wydają się bardzo podobne, ale to tylko pozory. Na szczęście mamy na to radę! Po przeczytaniu tego posta wszystko będzie jasne i zrozumiałe. 

Przykład: Ewa, architektka z 5-letnim doświadczeniem i magistrem architektury, aplikuje na EB2.

EB3 przeznaczona jest dla wykwalifikowanych pracowników, profesjonalistów i innych pracowników. Dokładny opis wizy EB3 do przeczytania tutaj. A w tym poście przedstawiliśmy niesamowicie inspirująca historię Krisa — Klubowicza, który postawił wszystko na jedną kartę i obecnie jest spełnionym rezydentem w Stanach! 

Przykład: Łukasz, kucharz z wieloletnim doświadczeniem w wysoko ocenianych restauracjach, może ubiegać się o EB3.

 

Proces Aplikacyjny

Krok 1: Określenie typu wizy, na który się kwalifikujemy.

Pierwszym krokiem jest dokładne określenie, która wiza odpowiada naszym potrzebom i kwalifikacjom. Każdy typ wizy ma wyraźnie zdefiniowane wymagania, które muszą być spełnione.

Krok 2: Kompletowanie Dokumentacji

Po określeniu odpowiedniej wizy należy zebrać wszelką wymaganą dokumentację. Dokumenty te powinny obejmować dowody potwierdzające nasze kwalifikacje, historię zatrudnienia, plany biznesowe, dokumentację inwestycji itp.

Krok 3: Składanie Wniosku

W zależności od typu wizy, proces aplikacyjny może różnić się szczegółami. Np. aplikacja na wizę H1B rozpoczyna się od znalezienia sponsorującego pracodawcy w USA, podczas gdy aplikacja na wizę E2 wymaga udokumentowania znaczącej inwestycji.

Krok 4: Akceptacja wniosku

Przygotowany wniosek należy złożyć w USCIS, gdzie zostanie on sprawdzony oraz zaakceptowany (bądź odrzucony). Zwykle, gdy urząd ma wątpliwości co do rozstrzygnięcia, w odpowiedzi otrzymamy RFE – Request for evidence, czyli prośbę o dosłanie dodatkowych dokumentów. 

Krok 5: Wywiad Wizowy

Po otrzymaniu akceptacji wniosku większość aplikantów musi przejść przez wywiad w konsulacie lub ambasadzie USA. Jest to kluczowy element procesu, podczas którego urzędnik konsularny ocenia naszą aplikację i decyduje o przyznaniu wizy.

 

Porady Klubowych Ekspertów:

  • Dokładność i Szczerość: Upewnij się, że wszystkie informacje podane w aplikacji są dokładne i prawdziwe.
  • Kompletne Dokumenty: Zbierz wszystkie wymagane dokumenty przed rozpoczęciem procesu aplikacyjnego. Brakujące dokumenty mogą opóźnić lub nawet unieważnić Twoją aplikację.
  • Przygotowanie do Wywiadu: Przygotuj się na wywiad wizowy, badając potencjalne pytania i przygotowując jasne, zwięzłe odpowiedzi.
  • Zrozumienie Kryteriów: Zdobądź dokładną wiedzę na temat kryteriów kwalifikacyjnych dla wybranej wizy i upewnij się, że je spełniasz.
  • Skonsultuj się z prawnikiem imigracyjnym: Wymagania wizowe są dość skomplikowane i warto zasięgnąć porady doświadczonego eksperta, a takich właśnie mamy na pokładzie w Klubie Tajniki Ameryki. Prawnik pomoże wybrać odpowiedni typ wizy, podpowie najlepszy kierunek i uporządkuje naszą wiedzę. Zwykle możemy też zlecić takiej osobie napisanie całego wniosku w naszym imieniu.

Pamiętaj, że każda historia imigracyjna jest unikalna, a proces aplikacyjny może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak obecna sytuacja polityczna, zmiany w przepisach imigracyjnych oraz indywidualne okoliczności aplikanta. Dlatego zachęcamy do skonsultowania się z prawnikiem imigracyjnym, który może pomóc w nawigowaniu przez ten proces i zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Niezależnie od wybranej ścieżki, proces aplikacyjny wymaga cierpliwości, dokładności i przygotowania. Często rozpatrzenie aplikacji zajmuje parę miesięcy, a nawet lat. Sukces nie przychodzi łatwo, ale dla tych, którzy są gotowi przejść przez ten proces, pojawia się wiele wspaniałych możliwości. Uzyskana wiza jest nie tylko nagrodą za ciężką pracę, ale także bramą do realizacji amerykańskiego snu.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik po najpopularniejszych opcjach wizowych dla pracowników i przedsiębiorców pragnących zamieszkać w USA dostarczył wartościowych informacji i pomoże Ci w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących przyszłości zawodowej i osobistej w Stanach Zjednoczonych. Powodzenia w Twojej podróży do realizacji amerykańskiego snu! Jeśli chcesz poznać więcej możliwości związanych z emigracją do USA oraz sprawdzić doświadczenia osób, które ten proces przeszły — zapraszamy do Klubu!

by Tajniki Ameryki

Tajniki Ameryki wspiera w starcie i rozwoju w USA. Klub Tajniki Ameryki to unikatowa społeczność otwierająca ścieżki dla tych, którzy chcą tu zamieszkać oraz pomagająca w dalszym rozwoju na emigracji. Więcej w zakładce MISJA.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *